с. Яблунівка

01 серпня 2023 г.   387
с. Яблунівка

Перша згадка про село датується 1629 роком. У 1654-1781 роках Яблунівка входила до складу полкової сотні Прилуцького полку та  належала прилуцькому полковникові Дмитру Лазаревичу Горленку. У 1709 році гетьман Скоропадський передав село Гамаліївському монастирю (Харлампіївському).

Після 1781 року село належало до Пирятинського повіту спочатку Чернигівського намісництва, а з часом - до Полтавської губернії.

Щодо найдавнішого знаходженя на мапах, то село було представлено в 1812 році як Яблоновка.

За статистичними даними у 1862 році у селі  Яблуні́вка було 2 церкви, 4 ярмарки, 2 заводи та 200 дворів, де жило 2420 осіб.

У 1911 році у селі Яблоні́вка була Михайлівська (Троїцька) та Преображенська церкви, міністерська та 2 церковно-парафіяльні школи та жило 4863 особи.

Під час організованого радянською владою Голодомору 1932—1933 років померло щонайменше 591 житель села.

У 1935-1959 роках Яблунівка була центром району Чернігівської області. 21 січня 1959 р. Яблунівка втратила статус райцентру внаслідок ліквідації району з поділом його території між Малодівицьким і Прилуцьким районами.

У 1973 році до Яблунівки приєднано село Бердівщина.

У Яблунівці збереглася пам'ятка архітектури 1-ї пол. 19 ст. — церква Преображення Господнього (Спасо-Преображенська церква).

Збудована 1815 році у формах класицизму, коштом місцевої поміщиці Пелагеї Горленко (у дівоцтві — Покутинська). Церква мурована, квадратна у плані, з чотириколонними портиками тосканського ордеру з південного, східного та західного боків. По кутах — циліндричні, баштоподібні об'єми, у південно-східній частині — сходи, що ведуть на хори. Завершує споруду напівсферичний купол на круглому барабані. Поруч розташована триярусна, мурована восьмигранна дзвіниця. Церква та дзвіниця є пам’ятками архітектури національного значення № 3518 та № 3519.

Натисніть на превью для перегляду фото в повному розмірі


Останні новини

"Садиби творчості й добра"
Проєкт за фінансової підтримки УКФ. Садиби - не просто культурні пам’ятки минулого, вони є носіями істрочних та культурних цінностей, що далеко виходять за рамки часу, є джерелом наших пізнань, виразником народної свідомості та ідентичності. Детальніше
Проєкт "Лютий"
Детальніше
Проєкт "Лютий"
 
Детальніше
"Золото соломки"
ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ Детальніше
"Історія під відкритим небом"
На музейному майданчику демонструються фільми на істочну тематику, які розвічують імперські, радянські та російські міфи - "Що шукали росіяни у Чернігові", "Вся правда про український Південь", "Наймаштабніше розслідування про схід України". Детальніше
Всі новини