с. Яблунівка

01 серпня 2023 г.   330
с. Яблунівка

Перша згадка про село датується 1629 роком. У 1654-1781 роках Яблунівка входила до складу полкової сотні Прилуцького полку та  належала прилуцькому полковникові Дмитру Лазаревичу Горленку. У 1709 році гетьман Скоропадський передав село Гамаліївському монастирю (Харлампіївському).

Після 1781 року село належало до Пирятинського повіту спочатку Чернигівського намісництва, а з часом - до Полтавської губернії.

Щодо найдавнішого знаходженя на мапах, то село було представлено в 1812 році як Яблоновка.

За статистичними даними у 1862 році у селі  Яблуні́вка було 2 церкви, 4 ярмарки, 2 заводи та 200 дворів, де жило 2420 осіб.

У 1911 році у селі Яблоні́вка була Михайлівська (Троїцька) та Преображенська церкви, міністерська та 2 церковно-парафіяльні школи та жило 4863 особи.

Під час організованого радянською владою Голодомору 1932—1933 років померло щонайменше 591 житель села.

У 1935-1959 роках Яблунівка була центром району Чернігівської області. 21 січня 1959 р. Яблунівка втратила статус райцентру внаслідок ліквідації району з поділом його території між Малодівицьким і Прилуцьким районами.

У 1973 році до Яблунівки приєднано село Бердівщина.

У Яблунівці збереглася пам'ятка архітектури 1-ї пол. 19 ст. — церква Преображення Господнього (Спасо-Преображенська церква).

Збудована 1815 році у формах класицизму, коштом місцевої поміщиці Пелагеї Горленко (у дівоцтві — Покутинська). Церква мурована, квадратна у плані, з чотириколонними портиками тосканського ордеру з південного, східного та західного боків. По кутах — циліндричні, баштоподібні об'єми, у південно-східній частині — сходи, що ведуть на хори. Завершує споруду напівсферичний купол на круглому барабані. Поруч розташована триярусна, мурована восьмигранна дзвіниця. Церква та дзвіниця є пам’ятками архітектури національного значення № 3518 та № 3519.

Натисніть на превью для перегляду фото в повному розмірі


Останні новини

"Ніч у музеї" - 2024
Міжнародна акція «Ніч у музеї» у Прилуцькому краєзнавчому!  18 травня o 19:00 год Прилуцький краєзнавчий музей ім. В. І. Маслова гостинно відкрив свої двері для «нічних відвідувачів».  Музейні поціновувачі мали можливість відвідати виставку авторської ляльки-мотанки Лесі Терещенко з Ніжина  та виставку сорочки «Біле по білому» із зібрання музею.   Родзинкою цьогорічної Ночі став виставковий проект «Літери, якими створений світ» -  мультімедійні офорти з доповненою реальністю, спільна творчість ізраїльських художників Sergey Bunkov та Tenno Pent Sooster та технічним забезпеченням Максима Бунькова за сприяння Gennady Gutgarts - керівника Благодійноі організаціі «Благодійний фонд «Добре серце Київ». Відвідувачі Ночі долучилися до екскурсії експозиційними залами, що переповідала про героїку та жертовність земляків у процесі становлення державності України. Всі бажаючі могли переглинути фільми "Будинок Слово" та "Реальна історія. Розстріляне Відродження".   Детальніше
День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
        Відзначати День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років 8 травня – європейська традиція памʼятання про Другу світову війну, яку українська держава послідовно впроваджує після Революції гідності.       Другий рік поспіль українці проводять цю памʼятну дату в умовах сучасної повномасштабної війни росії проти України, яку називають найбільшою війною в Європі з часів Другої світової.  Детальніше
Міжнародна акція Ніч у музеї - 2023
З нагоди Міжнародного дня музеїв прилуцькі музейники відкривали таємниці містянам.  Детальніше
Великодня майстерня
Майстер-клас з виготовлення прикраси до Великодня.  Детальніше
Краєзнавча премія ім. Д. О. Шкоропада "Рідний край"
Урочисте нагородження переможців премії "Рідний край"   Детальніше
Всі новини