Екскурсії

МУЗЕЙ ПРОПОНУЄ

«Прилуки козацькі»

Місто Прилуки було адміністративно-територіальним, військовим центром Прилуцького полку. Прилуцький полк, як військова одиниця, нараховував близько 2 тисяч козаків і складався з 20 сотень. Козаки прилуцького полку були активними учасниками багатьох битв у ході визвольної війни. Тож, про славу козацьку у Прилуках є що почути і є що побачити. А саме, туристам пропонується відвідати Прилуцький краєзнавчий музей та ознайомитися з історією Прилуцького козацького полку, історичну зону міста з усіма її пам’ятками та могилу невідомого козака. Місто часів козаччини було обнесено високим земляним валом та дерев'яною стіною з вежами і брамами. В середні міста знаходився замок. На цьому місті зараз знаходиться пам’ятник Володимиру Мономаху. На території фортеці були побудовані і діяли дві церкви: Спасо-Преображенська та Миколаївська, які і до сих пір вражають своєю неповторною оригінальністю та перша в місті кам'яна будівля - полкова скарбниця, в якій зберігалися зброя, коштовності, клейноди.

З історією міста пов’язані славетні родини козацьких полковників Горленків та Галаганів, історія яких прописана також у архітектурі нашого міста. Тож, відвідавши місто Прилуки, можна поринути у вир історичних баталій періоду козаччини.

Характеристика маршруту: автомобільний, піший;

Тривалість: 1 години

Вартість за 1 год. (60 хв.):

  • екскурсія дитяча – 20 грн. з дитини,
  • екскурсія доросла – 40 грн. з людини.
  • екскурсія музеєм  дитяча - 100 грн. (до 20 чол.)
  • екскурсія музеєм доросла - 200 грн. (до 20 чол.)

«Прилуки в часі»

Прилуки — старовинне місто України, яке увійшло до ліги історичних міст України.

Кожне місто, як і кожна людина, має своє, властиве тільки йому притаманне обличчя, біографію. Місто Прилуки неповторне своєю архітектурою та історичною долею. Починається екскурсія з Прилуцького краєзнавчого музею, а потім знайомить гостей з старовинними вулицями, будиночками міста, дає можливість прослідкувати хід історичних подій та побачити Прилуки у часі, які протягом віків належало до різних державних утворень: Київська Русь, Велике князівство Литовське, Гетьманщина, Річ Посполита, Російська імперія, Радянський Союз. Та попри все, місто зуміло зберегти свою самобутність та неповторність. Самі ж прилучани вписали немало славних сторінок у вітчизняну історію. Це імена святих, вчених, акторів, поетів, художників, лікарів, військових (єпископ – Іоасаф Бєлгородський, ректор Московського університету – А. Антонський-Прокопович, автор першого українського словника – П.Білецький-Носенко, актор - М.Ф.Яковченко, художники – Е.Усов, Ю.Коваленко, Герої Радянського Союзу – О.Кошовий та І.Дубинський). З Прилуками пов’язане життя видатних громадських діячів: Г.Галагана, І Скоропадського, В.Тарновського. В Прилуках неодноразово бував Т.Г.Шевченко. В місті збереглося декілька культових споруд, котрим вдалося зберегти свою історичну пам'ять, серед них - собор Різдва Пресвятої Богородиці, Спасо-Преображенський собор, Стрітенський собор, церква Трьох Святителів, перша мурована споруда – полкова скарбниця 1714 року, в якій зберігалися козацькі реліквії.

Маршрут проходить вулицями: Київська, 1 Травня, Садова, Гоголя, Переяславська, Соборна, Гімназична, Петропавлівська.

Характеристика маршруту: піший, автомобільний;

Тривалість: 2,5 години

Вартість:

  • екскурсія дитяча - 25 грн. з дитини;
  • екскурсія доросла – 50 грн. з людини.

 

«Дідівці. Садиба творчості і доброти» (Присвячена М. І. Костомарову)

На околиці міста Прилуки розташувалось невеличке та мальовниче село Дідівці. Цей тихий прекрасний куточок давав наснагу для творчої праці, був місцем відпочинку знаменитому історику, професору Миколі Івановичу Костомарову, який з 1874 року пов’язав своє життя з Прилуччиною. Відвідавши Дідівці туристи обов’язково завітають до будиночку історика, який зберігся до сьогодні. Тут він збирав свою бібліотеку, вивчав народні обряди, працював над матеріалами з історії Прилуччини, написав свої знамениті монографії «Руїна» та «Мазепа». Також дізнаються романтичну історію кохання Миколи Костомарова з Аліною Крагельською. В гостинній дідівській садибі збиралося коло друзів родини Костомарова: письменник та історик Д. Л. Мордовець, , художниця К. Ф. Юнге, укр. письменник, мистецтвознавець і фольклорист В. П. Горленко. Всі, хто хоч раз побував тут, закохувались в неповторні краєвиди, долучались до далеких, але славних часів, до частки нашої історії.

Характеристика маршруту: автомобільний;

Тривалість: 1,5 години;

Вартість:

  • екскурсія дитяча – 150 грн.,
  • екскурсія доросла – 350 грн.

«Прилуччина в житті і творчості Т.Г. Шевченка»

В культурі кожного народу, серед її творців, є постаті, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Такою особистістю для українського народу є Тарас Григорович Шевченко, чия безсмертна спадщина – одна з найбільших вершин людського генія. Шевченко є одним з тих небагатьох поетів, без яких неможливо уявити собі світову поезію. На Прилуччині Тарас Григорович побував 5 разів. Під час екскурсії туристам буде запропоновано прослідкувати за цими подіями в хронологічному порядку та розкрити період його перебування на Прилуччині, означити коло друзів, з якими доля звела Кобзаря під час подорожі та звернути увагу на творчий доробок, в якому відображається перебування в Приудайському краї.

З особливим трепетом, як найдорожче і найцінніше повинні зберігати люди все, що пов’язане з іменем Великого Кобзаря: будинки, де він бував, шляхи, якими ходив і їздив, мальовничі куточки, які змальовував, і навіть, окремі дерева, під якими за переказами полюбляв відпочивати. Це, як відомо, знайшло своє відображення в його мистецьких, а згодом і в прозових творах «Музикант» та «Наймичка».

Характеристика: піший;

Тривалість: 1 година;

Вартість:

  • екскурсія дитяча – 20 грн. з дитини,
  • екскурсія доросла – 40 грн. з людини.
  • індивідуальна - 200 грн.  (до 5 чол. )

«Заповідні дуби Прилук»

Маршрут має природничо-історичний характер. Екскурсія розпочинається біля Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова і проходить по вул. Земській, де розповідається про історичні будівлі. Основна частина маршруту присвячена багатовіковим дубам, що знаходяться в місті Прилуки.

Характеристика: пішохідний

Тривалість: 1 год.

Об’єкти для огляду: вікові дуби по вул. Костянтинівській, Вокзальній.

Вартість:

  • екскурсія дитяча – 10 грн. з дитини,
  • екскурсія доросла – 20 грн. з людини. 
  • індивідуальна - 200 грн.  (до 5 чол. )
 
«Віртуальний тур втраченою прилуцькою фортецею  XVII-XIX ст.»

Улітку 1648 року, в результаті  соціально-визвольної війни під проводом   Б. Хмельницького, Прилуки стали центром козацького полку.

В цей час на місці давньоруського Прилуцького городища була споруджена могутня козацька фортеця з валами і ровами, стінами і вежами, церквами і палацами, громадськими будівлями, будинками козацької старшини, купців та ремісників.

Прилуцька фортеця мала міцні дубові стіни з високими рубленими вежами. Уздовж стін та валу, що був заввишки 10-12 метрів, тягнулися глибокі рови, які заповнювалися проточною водою з річки Муховця. Всередині фортеці, біля північної стіни, містився замок або дитинець, теж обнесений окремим валом та ровом.

Земляна фортеця мала п’ять воріт або брам. На стінах та брамах фортеці стояли великі й малі гармати.

Пожежа, яка сталася 1781 року, знищила багато забудов, погоріли й стіни фортеці. Їх відновленням вже ніхто не займався.

Того ж року було ліквідовано полковий адміністративний розподіл. Лівобережна Україна поділена на намісництва.

У 1781 році Прилуцький полк був перейменований у Софіївський карабінерний, а його територія включена до Чернігівського намісництва.

Прилуцьким краєзнавчим музеєм за фінансової підтримки ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи» було відтворено фортецю та її тогочасне наповнення (забудови) відповідно до мап, описів та архівних даних. Об’єкти представлено у форматі 3D та поєднано в спільний контент – віртуальний тур.

Особливої уваги вартує дзвіниця собору Різдва Богородиці. Вона була розібрана на цеглу 1930 року. У віртуальному турі її вдалося відтворити. Дзвони дзвіниці відповідають тогочасним та мають аудіо супровід.

Долучитися до мандрівки прилуцькою фортецею можна за посиланням https://museumpryluky.org.ua/vr/ або на сайті музею в розділі «Проекти» «Віртуальний тур».

«Прилуки open»

Самостійне екскурсування – один зі способів неспішного, вдумливого сприйняття інформації.

Прилуцький краєзнавчий музей спільно з компанією «Фріджен Груп» зреалізували проєкт  «Прилуки open».  Це мобільний додаток, що дає можливість самостійного екскурсування містом.

В турі зібрано 10 найбільш цікавих локацій.

Як скористатися? Знайти алею Любові Забашти, зчитати QR код на інформативному щиті, завантажити додаток  та рухатися згідно вказівки до заданих геолокацій, по наближенню до кожної з яких,  ви зможете дізнатися про історію, пам’ятку або місцеву легенду.

Повірте, що результат вартує шляху!

Вражаючих відкриттів!

Останні новини

"Ніч у музеї" - 2024
Міжнародна акція «Ніч у музеї» у Прилуцькому краєзнавчому!  18 травня o 19:00 год Прилуцький краєзнавчий музей ім. В. І. Маслова гостинно відкрив свої двері для «нічних відвідувачів».  Музейні поціновувачі мали можливість відвідати виставку авторської ляльки-мотанки Лесі Терещенко з Ніжина  та виставку сорочки «Біле по білому» із зібрання музею.   Родзинкою цьогорічної Ночі став виставковий проект «Літери, якими створений світ» -  мультімедійні офорти з доповненою реальністю, спільна творчість ізраїльських художників Sergey Bunkov та Tenno Pent Sooster та технічним забезпеченням Максима Бунькова за сприяння Gennady Gutgarts - керівника Благодійноі організаціі «Благодійний фонд «Добре серце Київ». Відвідувачі Ночі долучилися до екскурсії експозиційними залами, що переповідала про героїку та жертовність земляків у процесі становлення державності України. Всі бажаючі могли переглинути фільми "Будинок Слово" та "Реальна історія. Розстріляне Відродження".   Детальніше
День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
        Відзначати День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років 8 травня – європейська традиція памʼятання про Другу світову війну, яку українська держава послідовно впроваджує після Революції гідності.       Другий рік поспіль українці проводять цю памʼятну дату в умовах сучасної повномасштабної війни росії проти України, яку називають найбільшою війною в Європі з часів Другої світової.  Детальніше
Міжнародна акція Ніч у музеї - 2023
З нагоди Міжнародного дня музеїв прилуцькі музейники відкривали таємниці містянам.  Детальніше
Великодня майстерня
Майстер-клас з виготовлення прикраси до Великодня.  Детальніше
Краєзнавча премія ім. Д. О. Шкоропада "Рідний край"
Урочисте нагородження переможців премії "Рідний край"   Детальніше
Всі новини