Екскурсії

МУЗЕЙ ПРОПОНУЄ

«Прилуки козацькі»

Місто Прилуки було адміністративно-територіальним, військовим центром Прилуцького полку. Прилуцький полк, як військова одиниця, нараховував близько 2 тисяч козаків і складався з 20 сотень. Козаки прилуцького полку були активними учасниками багатьох битв у ході визвольної війни. Тож, про славу козацьку у Прилуках є що почути і є що побачити. А саме, туристам пропонується відвідати Прилуцький краєзнавчий музей та ознайомитися з історією Прилуцького козацького полку, історичну зону міста з усіма її пам’ятками та могилу невідомого козака. Місто часів козаччини було обнесено високим земляним валом та дерев'яною стіною з вежами і брамами. В середні міста знаходився замок. На цьому місті зараз знаходиться пам’ятник Володимиру Мономаху. На території фортеці були побудовані і діяли дві церкви: Спасо-Преображенська та Миколаївська, які і до сих пір вражають своєю неповторною оригінальністю та перша в місті кам'яна будівля - полкова скарбниця, в якій зберігалися зброя, коштовності, клейноди.

З історією міста пов’язані славетні родини козацьких полковників Горленків та Галаганів, історія яких прописана також у архітектурі нашого міста. Тож, відвідавши місто Прилуки, можна поринути у вир історичних баталій періоду козаччини.

Характеристика маршруту: автомобільний, піший;

Тривалість: 2 години

Вартість:

 • екскурсія дитяча – 20 грн. з дитини,
 • екскурсія доросла – 40 грн. з людини.
 • екскурсія музеєм  дитяча - 50 грн. (до 20 чол.)
 • екскурсія музеєм доросла - 100 грн. (до 20 чол.)

«Прилуки в часі»

Прилуки — старовинне місто України, яке увійшло до ліги історичних міст України.

Кожне місто, як і кожна людина, має своє, властиве тільки йому притаманне обличчя, біографію. Місто Прилуки неповторне своєю архітектурою та історичною долею. Починається екскурсія з Прилуцького краєзнавчого музею, а потім знайомить гостей з старовинними вулицями, будиночками міста, дає можливість прослідкувати хід історичних подій та побачити Прилуки у часі, які протягом віків належало до різних державних утворень: Київська Русь, Велике князівство Литовське, Гетаманщина, Річ Посполита, Російська імперія, Радянський Союз. Та попри все, місто зуміло зберегти свою самобутність та неповторність. Самі ж прилучани вписали немало славних сторінок у вітчизняну історію. Це імена святих, вчених, акторів, поетів, художників, лікарів, військових (єпископ – Іоасаф Бєлгородський, ректор Московського університету – А. Антонський-Прокопович, автор першого українського словника – П.Білецький-Носенко, актор - М.Ф.Яковченко, художники – Е.Усов, Ю.Коваленко, Герої Радянського Союзу – О.Кошовий та І.Дубинський). З Прилуками пов’язане життя видатних громадських діячів: Г.Галагана, І Скоропадського, В.Тарновського. В Прилуках неодноразово бував Т.Г.Шевченко. В місті збереглося декілька культових споруд, котрим вдалося зберегти свою історичну пам'ять, серед них - собор Різдва Пресвятої Богородиці, Спасо-Преображенський собор, Стрітенський собор, церква Трьох Святителів, перша мурована споруда – полкова скарбниця 1714 року, в якій зберігалися козацькі реліквії.

Маршрут проходить вулицями: Київська, 1 Травня, Садова, Гоголя, Юрія Коптєва, Соборна, Гімназична, Петропавлівська.

Характеристика маршруту: піший, автомобільний;

Тривалість: 2,5 години

Вартість:

 • екскурсія дитяча - 25 грн. з дитини;
 • екскурсія доросла – 50 грн. з людини.

«Прилуки – Сокиринці – Тростянець– Прилуки»

Виїздна одноденна екскурсія до визначних історико-культурних та духовних осередків Лівобережжя пропонує відвідати палац в с. Сокиренці та Тростянецький дендропарк.

Сокиринський палацово-парковий комплекс створений на початку ХІХ століття знайомить з знаним на Прилуччині родом Галаганів.

Парк у Тростянці, який був заснований Іваном Михайловичем Скоропадським, дає змогу помилуватися чудовими краєвидами та послухати прекрасні легенди про створення парку.

Характеристика маршруту: автомобільний;

Тривалість: 1 день;

Вартість:

вхідний квиток Сокиринці:

 • дитячий - 15 грн.,
 • дорослий - 30 грн.,

вхідний квиток Тростянецький парк:

 • дитячий - 10 грн.,
 • дорослий - 20 грн.
 • Екскурсійний супровід:
 • Сокиринці - 100 грн., 
 • Тростянець - 300 грн.

Огранізаційний, інформаційний та екскурсійний супровід музею:

 • екскурсія дитяча – 150 грн.,
 • екскурсія доросла – 350 грн.

Туристичний маршрут «Екологічний продукт з душею!»

Агропромисловий комплекс імені І. Супруненка - це замкнутий цикл з виробництва екологічної продукції, який має свою філософію – філософію збереження сімейних цінностей. Продукція виробництва не містить консервантів, барвників та штучних домішок.

Щоб зазирнути за лаштунки та впевнитися у екологічності виробництва, радимо помандрувати Прилуччиною.

Локація 1. Вознесенська церква с. Радьківка.

Церква будови 18 ст. захоплює своєю відкритістю. Її можна відвідати у будь-який час доби. Потрапляння доволі просте – варто лише відкрити дверний засув. «Таким відкритим шлях до Бога не був ще ніколи!» - говорять ті, хто вже відвідав цей монастир.

Локація 2. Ферма АПК ім. І. Супруненка (с. Лісові Сорочинці).

Ферма агропромислового комплексу - це суцільна атмосфера любові до справи. Це місце дбайливих господарів. На фермі зустрічаємо поні та коней, страусів, овець, корів. Споглядаємо процес доїння, який є повністю автоматизований. Дегустуємо молоко. Знайомимося з щойно народженими на світ телятами – малюками. Що важливо для сучасних дітлахів з мегаполісу - споглядаємо безмежну кількість тваринок: корів, курей та свиней, годуємо тварин та сприймаємо тактильно.

Додаткова атракція ферми - катання на возі та фотографування у кареті, створеній на зразок царської.

Локація 3. Ресторан «Білий рояль» (м. Прилуки)- дегустуємо продукцію.

Сімейний ресторан «Білий рояль» - це ошатний ресторан у центрі міста Прилуки. «Білий рояль» - це місце для банкетів, ланчів та філіжанки кави зі смачним десертом. Для мандрівників туру – це ще й місце дегустації продукції виробника. Пригощаємося м'ясо-ковбасною продукцією, сирами та йогуртами, випічкою (з можливістю придбання).

Локація 4. Прогулянка містом Прилуки.

Чи знали ви, що Прилуки - це місто площ? Саме так! У місті їх чотири: Центральна, Соборна, Іоасафівська та Театральна. А ще Прилуки - це місто козацької слави. Маємо унікальну архітектуру доби козацтва. Варто відвідати єдину в Україні автентичну полкову козацьку скарбницю збережену від 1714 року.

Відвідуємо вражаючий своїм зовнішнім видом та внутрішнім виконанням місцевий Будинок культури, колишні міський театр. Його сцена бачила багатьох талановитих людей. Саме тут розпочинав свій творчий шлях відомий український актор Микола Федорович Яковченко - виконавець ролі Пацюка у фільмі «Ніч перед Різдвом» та батька Проні Прокопівни у фільмі «За двома зайцями». Перевідуємо Миколу Федоровича та його вірного друга Фан-Фана на Театральній площі.

Локація 5. Виставка ретро автомобілів (м. Прилуки).

На завершення мандрівки будемо мати нагоду оглянути колекцію раритетних авто.

Локація 6. Відвідування Прилуцької дослідної станції Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України. Ви потрапити у неймовірний світ квітів та лікарських рослин. 

Характеристика: піший, автомобільний.

Тривалість: 8 годин.

Вартість:

 • 60 грн. - дитячий + екскурсія по музею 50 грн.
 • 120 грн. – дорослий + екскурсія по музею 100 грн.
 • доїзд екскурсовода – 150 грн.

Калькуляція по туру:

 • відвідування церкви 30 хв. – 5 грн. з дитини, 10 грн. з дорослого;
 • відвідування ферми 1 год. - 10 грн. з дитини, 20 грн. з дорослого;
 • відвідування музею 1 год. - 10 грн. з дитини, 20 грн. з дорослого;
 • екскурсія по музею дитяча – 50 грн., 100 грн. доросла;
 • дегустація – 30 хв. – безкоштовно;
 • обід 1 год – 100-120 грн.;
 • екскурсія історичною частиною 2 год. - 20 грн. з дитини, 40 грн. з дорослого;
 • відвідування музею ретро-автомобілів – 1 год - 10 грн. з дитини, 20 грн. з дорослого;
 • відвідування дослідної станції – 30 хв. - 5 грн. з дитини, 10 грн. з дорослого.

«Дідівці. Садиба творчості і доброти» (Присвячена М. І. Костомарову)

На околиці міста Прилуки розташувалось невеличке та мальовниче село Дідівці. Цей тихий прекрасний куточок давав наснагу для творчої праці, був місцем відпочинку знаменитому історику, професору Миколі Івановичу Костомарову, який з 1874 року пов’язав своє життя з Прилуччиною. Відвідавши Дідівці туристи обов’язково завітають до будиночку історика, який зберігся до сьогодні. Тут він збирав свою бібліотеку, вивчав народні обряди, працював над матеріалами з історії Прилуччини, написав свої знамениті монографії «Руїна» та «Мазепа». Також дізнаються романтичну історію кохання Миколи Костомарова з Аліною Крагельською. В гостинній дідівській садибі збиралося коло друзів родини Костомарова: письменник та історик Д. Л. Мордовець, , художниця К. Ф. Юнге, укр. письменник, мистецтвознавець і фольклорист В. П. Горленко. Всі, хто хоч раз побував тут, закохувались в неповторні краєвиди, долучались до далеких, але славних часів, до частки нашої історії.

Характеристика маршруту: автомобільний;

Тривалість: 1,5 години;

Вартість:

 • екскурсія дитяча – 150 грн.,
 • екскурсія доросла – 350 грн.

«Прилуччина в житті і творчості Т.Г. Шевченка»

В культурі кожного народу, серед її творців, є постаті, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Такою особистістю для українського народу є Тарас Григорович Шевченко, чия безсмертна спадщина – одна з найбільших вершин людського генія. Шевченко є одним з тих небагатьох поетів, без яких неможливо уявити собі світову поезію. На Прилуччині Тарас Григорович побував 5 разів. Під час екскурсії туристам буде запропоновано прослідкувати за цими подіями в хронологічному порядку та розкрити період його перебування на Прилуччині, означити коло друзів, з якими доля звела Кобзаря під час подорожі та звернути увагу на творчий доробок, в якому відображається перебування в Приудайському краї.

З особливим трепетом, як найдорожче і найцінніше повинні зберігати люди все, що пов’язане з іменем Великого Кобзаря: будинки, де він бував, шляхи, якими ходив і їздив, мальовничі куточки, які змальовував, і навіть, окремі дерева, під якими за переказами полюбляв відпочивати. Це, як відомо, знайшло своє відображення в його мистецьких, а згодом і в прозових творах «Музикант» та «Наймичка».

Характеристика: піший;

Тривалість: 1 година;

Вартість:

 • екскурсія дитяча – 20 грн. з дитини,
 • екскурсія доросла – 40 грн. з людини.

«Друга світова війна в історичних пам’ятках Прилук»

Екскурсія запрошує гостей міста у вир трагічних подій, які відтворені у філії прилуцького краєзнавчого музею. Продовжується маршрут у міському та центральному сквері, де знаходяться пам’ятники Героям Радянського Союзу. У самому центрі міста розташовувалась комендатура, над входом до якої висіли чорний прапор з фашистською символікою – свастикою. На території міста Прилуки також знаходяться пам’ятник жертвам фашизму, братські могили і поодинокі поховання невідомих воїнів Радянської армії. Близько 7,5 тисяч прилучан воювало на фронтах війни, понад 3,5 тисячі загинуло і пропало безвісті, але пам’ять про них і зараз бентежить серця земляків.

Характеристика маршруту: піший;

Тривалість: 1,5 год.

Вартість:

 • екскурсія дитяча – 15 грн. з дитини,
 • екскурсія доросла – 30 грн. з людини.

«Подорож до Удаю»

Початком екскурсії є паркова зона, де проходить ознайомлення з різними видами рослин. На шляху до річки Удай екскурсанти можуть вивчати ті види рослин, які безпосередньо зустрічаються на шляху. Зокрема, їхні лікувальні властивості, декоративні та вживання в їжу. Біля річки Удай проходить ознайомлення з рослинами-водолюбами та їхнім значенням для людини. Цікавим доповненням до екскурсії є розповідь про птахів та тварин, які зустрічаються у водному середовищі. На завершення екскурсії надається довідка про історичне минуле річки Удай та легенди, пов’язані з нашим краєм. Маршрут проходить вулицями Галаганівська, Гоголя.

Характеристика маршруту: піший;

Тривалість: 1 год.;

Вартість:

 • екскурсія дитяча – 10 грн. з дитини,
 • екскурсія доросла – 20 грн. з людини.

«Заповідні дуби Прилук»

Маршрут має природничо-історичний характер. Екскурсія розпочинається біля Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова і проходить по вул. Земській, де розповідається про історичні будівлі. Основна частина маршруту присвячена багатовіковим дубам, що знаходяться в місті Прилуки.

Характеристика: пішохідний

Тривалість: 1 год.

Об’єкти для огляду: вікові дуби по вул. Костянтинівській, Вокзальній.

Вартість:

 • екскурсія дитяча – 10 грн. з дитини,
 • екскурсія доросла – 20 грн. з людини. 

«Віртуальний тур втраченою прилуцькою фортецею  XVII-XIX ст.»

Улітку 1648 року, в результаті  соціально-визвольної війни під проводом   Б. Хмельницького, Прилуки стали центром козацького полку.

В цей час на місці давньоруського Прилуцького городища була споруджена могутня козацька фортеця з валами і ровами, стінами і вежами, церквами і палацами, громадськими будівлями, будинками козацької старшини, купців та ремісників.

Прилуцька фортеця мала міцні дубові стіни з високими рубленими вежами. Уздовж стін та валу, що був заввишки 10-12 метрів, тягнулися глибокі рови, які заповнювалися проточною водою з річки Муховця. Всередині фортеці, біля північної стіни, містився замок або дитинець, теж обнесений окремим валом та ровом.

Земляна фортеця мала п’ять воріт або брам. На стінах та брамах фортеці стояли великі й малі гармати.

Пожежа, яка сталася 1781 року, знищила багато забудов, погоріли й стіни фортеці. Їх відновленням вже ніхто не займався.

Того ж року було ліквідовано полковий адміністративний розподіл. Лівобережна Україна поділена на намісництва.

У 1781 році Прилуцький полк був перейменований у Софіївський карабінерний, а його територія включена до Чернігівського намісництва.

Прилуцьким краєзнавчим музеєм за фінансової підтримки ГО «Агентство з розвитку приватної ініціативи» було відтворено фортецю та її тогочасне наповнення (забудови) відповідно до мап, описів та архівних даних. Об’єкти представлено у форматі 3D та поєднано в спільний контент – віртуальний тур.

Особливої уваги вартує дзвіниця собору Різдва Богородиці. Вона була розібрана на цеглу 1930 року. У віртуальному турі її вдалося відтворити. Дзвони дзвіниці відповідають тогочасним та мають аудіо супровід.

Долучитися до мандрівки прилуцькою фортецею можна за посиланням https://museumpryluky.org.ua/vr/ або на сайті музею в розділі «Проекти» «Віртуальний тур».

«Прилуки open»

Самостійне екскурсування – один зі способів неспішного, вдумливого сприйняття інформації.

Прилуцький краєзнавчий музей спільно з компанією «Фріджен Груп» зреалізували проєкт  «Прилуки open».  Це мобільний додаток, що дає можливість самостійного екскурсування містом.

В турі зібрано 10 найбільш цікавих локацій.

Як скористатися? Знайти алею Любові Забашти, зчитати QR код на інформативному щиті, завантажити додаток  та рухатися згідно вказівки до заданих геолокацій, по наближенню до кожної з яких,  ви зможете дізнатися про історію, пам’ятку або місцеву легенду.

Повірте, що результат вартує шляху!

Вражаючих відкриттів!

Останні новини

"Віртуальний спадок"
Проєкт з оцифрування експозиції музею зреалізовано Детальніше
"Літня молодіжна школа "Прилука-2023"
Презентація проектних напрацювань Детальніше
с. Густиня
Унікальний козацький фортифікаційний монастир Детальніше
с. Богданівка
Село з квартальним характером забудови Детальніше
смт. Ладан
Покровський монастир - віковий осередок духовності Детальніше
Всі новини