с. Боршна

01 серпня 2023 г.   299
с. Боршна

За однією легендою, назва населеного пункту походить від назви лісів-борів, які у давнину  розросталися по всій території. Інша легенда свідчить, що назва села походить від слова «борошно». На притоці річки Удай було багато водяних млинів, що перемелювали зерно на борошно. Старожили зазначають, що в Боршні колись було 18 млинів. Під одним із них ніби то відпочивав Тарас Григорович Шевченко, коли ішов з Густині через Боршну на Роменський шлях.

Місцем сили села Боршна є Іллінська гора та  територія, де колись знаходилася  церква на честь Святого Іллі.

Свято-Іллінська церква, як свідчать місцеві краєзнавці спочатку у ХVІІ ст. була невеликою капличкою. А через 100 років, наприкінці  ХVІІІ ст. безпосередньо на горі збудували добротну будівлю із дерева – п’ятикупольний Свято-Іллінський храм із шостим куполом над дзвіницею. На жаль, його спіткала участь багатьох церков більшовицького режиму: 1944 року храм було переобладнано на сільський клуб та бібліотеку, а ще через декілька десятиліть - розібрана та використана на опалення. Проте й досі, як кажуть місцеві, на місці, де знаходився храм - легко дихається та відпочивається, бо вважається намоленим місцем.  Іллінська гора є надзвичайним місцем. Перебуваючи на горі, всіх присутніх охоплює відчуття довершеності та насиченості. А ще з гори відкриваються неперевершені краєвиди на всі навколишні села, гарно проглядаються золотаві бані церков Густинського монастиря, мальовнича панорама Удайської заплави.

Приємною несподіванкою для подорожуючих стане зустріч зі скульптурою монаха, витесаною з дерева. Його погляд спрямований у далечінь - до Свято-Троїцького Густинського монастиря. На Іллінській горі його встановлено, як данину відродженню духовності на Прилуччині, піднесенню і поширенню християнства, взагалі. Традиційною, на Духів день, тобто на Свято Трійці, є хресна хода — з Іллінської гори до Густині через село Валки.

Існує легенда, яка говорить, що першими поселенцями села Валки були чумаки, які їздили на південь України за сіллю. Одна з чумацьких валок зупинилась на відпочинок поблизу річки Удай. Деякі чумаки залишались тут жити, обзаводилися господарством. А село стало називатися Валки - від чумацьких валок.

Основними жителями Валок були козаки. Із Універсалу Богдана Хмельницького даного Густинському монастирю 1649 року дізнаємося, що право на помел у Валківському водяному млині при Вишневецьких було віддано монастирю. Богдан Хмельницький підтвердив це право 8 жовтня 1649 року, але самим селом монахи не встигли заволодіти, бо воно ввійшло до складу ратушних сіл. З 1738 р. Валки були віддані у рангове володіння генеральному судді М. Забілі. Але, як свідчать документи, вже наступного року із села пішло 32 господарі. Валки знаходились у володінні М. Забіли до його смерті. Пізніше село було віддане полковнику Андрію Горленку, який передавав його далі своїм спадкоємцям.

Місцем сили села Валки є джерело-криниця в урочищі “Довгому”. Ще у XVIII століття вона напувала своєю водою і українців, і шведів, які в той час були на нашій землі. Тамувала спрагу людям багато - багато літ. У ХХІ ст. криниця відроджено та освячено. Є повір’я: якщо відроджується криниця, відроджується народ.

с. Боршна

с. Боршна
с. Боршна
с. Боршна
с. Боршна
Натисніть на превью для перегляду фото в повному розмірі


Останні новини

"Ніч у музеї" - 2024
Міжнародна акція «Ніч у музеї» у Прилуцькому краєзнавчому!  18 травня o 19:00 год Прилуцький краєзнавчий музей ім. В. І. Маслова гостинно відкрив свої двері для «нічних відвідувачів».  Музейні поціновувачі мали можливість відвідати виставку авторської ляльки-мотанки Лесі Терещенко з Ніжина  та виставку сорочки «Біле по білому» із зібрання музею.   Родзинкою цьогорічної Ночі став виставковий проект «Літери, якими створений світ» -  мультімедійні офорти з доповненою реальністю, спільна творчість ізраїльських художників Sergey Bunkov та Tenno Pent Sooster та технічним забезпеченням Максима Бунькова за сприяння Gennady Gutgarts - керівника Благодійноі організаціі «Благодійний фонд «Добре серце Київ». Відвідувачі Ночі долучилися до екскурсії експозиційними залами, що переповідала про героїку та жертовність земляків у процесі становлення державності України. Всі бажаючі могли переглинути фільми "Будинок Слово" та "Реальна історія. Розстріляне Відродження".   Детальніше
День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
        Відзначати День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років 8 травня – європейська традиція памʼятання про Другу світову війну, яку українська держава послідовно впроваджує після Революції гідності.       Другий рік поспіль українці проводять цю памʼятну дату в умовах сучасної повномасштабної війни росії проти України, яку називають найбільшою війною в Європі з часів Другої світової.  Детальніше
Міжнародна акція Ніч у музеї - 2023
З нагоди Міжнародного дня музеїв прилуцькі музейники відкривали таємниці містянам.  Детальніше
Великодня майстерня
Майстер-клас з виготовлення прикраси до Великодня.  Детальніше
Краєзнавча премія ім. Д. О. Шкоропада "Рідний край"
Урочисте нагородження переможців премії "Рідний край"   Детальніше
Всі новини