Прилуки наче відкрита книга, з давніх і новітніх сторінок якої прилучани черпають не тільки мудрість, але й снагу та натхнення. Кожному з нас притаманна потреба час від часу відчути відполіровану століттями бруківку, прислухатись до мелодійного передзвону Миколаївської церкви, доторкнутись до павутиння віків на древніх стінах будівель які донесли нам історію сивої минувшини і молодості.
Нашому місту Прилуки пощастило, адже у ньому проживають люди, які його безмежно люблять і використовують кожну можливість, щоб популяризувати його непересічну історію. Так, у травні поточного року відділ культури і туризму міської ради подав заявку на участь у програмі історичної освіти «Студії Живої Історії 2020».
В Україні ця освітня ініціатива впроваджується з 2015 року. Зважаючи на умови й виклики сьогодення її впровадження цього року відбувається у онлайн-форматі.
Програму «Студії Живої Історії» реалізує ГО «Інша Освіта» в партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. та за фінансової підтримки Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні та Фонду імені Роберта Боша.
Участь у даній програмі не є випадковою. Адже відділ культури і туризму міської ради, відділ інвестицій та міжнародної діяльності міської ради у співпраці з закладами культури постійно займаються моніторингом щодо участі у проєктах, написанням заявок, вчаться працювати у сучасних умовах і відповідати новітнім вимогам. Багато часу та вкладених сил у досягнення цілі - і це перемога!
Ініціативна команда м. Прилуки й сім команд від громад з різних областей України успішно пройшли конкурсний відбір серед ста заявників до програми «Студії Живої Історії 2020».
Студії Живої Історії – це неформальна освітня програма, яка підтримує своїх учасників та учасниць у розробці і реалізації ними ідей довгострокових ініціатив, спрямованих на роботу з актуальними історичними питаннями, які потребують суспільного обговорення і критичного осмислення.
Відповідно до етапів освітньо-грантової програми у червні прилуцька творча команда протягом шести онлайн- зустрічей з іншими громадами та за підтримки тренерів проєкту «Студії Живої Історії 2020» знайомилась з інструментами аналізу культурного та історичного потенціалу громад, прикладами публічних історичних проєктів, з ефективними техніками залучення мешканців до таких ініціатив.
Протягом місяця громади-учасниці обговорювали комунікативні методи у роботі й популяризації історичної спадщини, виконували домашні завдання й проводили польові дослідження, напрацьовували ідеї проєктів за методичного супроводу тренерів та менторів.
Задля підсилення компетенцій громад у залученні ресурсів та практики написання проєктних заявок для отр имання фінансування у липні програмою «Студії Живої Історії 2020» для представників громад було організовано «Школу грантового менеджменту». Під час онлайн-навчання слухачі ознайомились з теоретичними та практичними підходами у підготовці різних типів грантових заявок.
Також у липні на Інтернет- платформі ZOOM під час нетворкінгової зустрічі відбулась загальна презентація всіх восьми культурних ініціатив громад-учасниць Авдіївка (Донецька область),Острог (Рівненська область), Бехтери ( Херсонська область), Брацлав (Вінницька область), Прилуки (Чернігівська область), Гриців( Хмельницька область), Гуляйполе (Запорізька область), Скала-Подільська ( Тернопільська область). Цей захід дав можливість учасникам обмінятись корисними порадами й рекомендаціями, дізнатись про практичні аспекти реалізації історичних проєктів, що були озвучені менторами громад.
Нашій громаді випала чудова можливість поспілкуватись та отримати досвід з справді досвідченою людиною. Мистецтвознавець, критик, учасниця ініціативи ДЕ НЕ ДЕ, досвідчена кураторка та культурна менеджерка, менторка Прилуцької команди – Євгенія Моляр. Вона завжди намаглася дати якомога конструктивніший зворотній зв'язок уважно вслухавшись у наші пропозиції, підказувала як визначити чіткі цілі та основну проблематику в проєктній заявці.
Тож, після всіх вдало заповнених табличок, документів, проведених онлайн-зустрічей, розробці та заповненні заявок, наше місто отримує новий подих та відтворення історії у вже нових сучасних тенденціях - таблички QR-кодами.
Мета проєкту над яким працювала прилуцька команда – це залучення молоді до пошуку і пізнання відомих та маловідомих фактів історії міста та популяризація локальної історії та формування зацікавленості до вивчення історії сучасними методами та Інтернет- інструментами.
На презентації проєкту «Студії живої історії 2020» зі словами привітань звернулася до присутніх заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Тетяна Шкуренко.
Тож, що являє собою проєкт «Жива історія Прилук» 15 жовтня на Театральній площі міста презентувала начальник відділу культури і туризму міської ради, випускник “Академії культурного лідера” 2019 року, який реалізував Goethe-Institut в Україні у співпраці з Міністерством культури України, керівник проєкту «Жива історія Прилук» в рамках Програми «Студії Живої Історії" Катерина Мовчан.
Шляхом розміщення 28 QR - кодів з довідковою інформацією про певну історичну локацію та пов’язані з нею події з історії Прилук, прагнемо сприяти загальній зацікавленості молоді історико-культурною спадщиною міста Прилуки.
Перелік об’єктів:
- Базар
- Миколаївська церква з дзвіницею
- Спасо-Преображенський собор
- Собор Різдва Богородиці
- Брама
- Прилуцька міська рада
- Полкова скарбниця
- Міський Будинок культури
- Прилуцький краєзнавчий музей ім. В.І. Маслова
- Гімназія № 1 ім. Г. Вороного
- Прилуцький професійний ліцей
- Ліцей № 10
- Прилуцький агротехнічний коледж
- КП «ТБ Прилуки»
- Гімназія Т. Федоренко
- КЗ СМО Прилуцька музична школа ім. Л. М. Ревуцького
- Будинок Шкурата
- Прилуцький міський Центр науково-технічної творчості молоді
- Перехрестя вул. Київської та вул. Коптєва
- Філія музею ім. О. Кошового
- Центральна площа
- Пам’ятка археології «Городище»
- КЗ СМО Прилуцька школа мистецтв
- Меморіал-сквер «Вічної Слави»
- Прилуцька дитяча бібліотека ім. П. Білецького-Носенка
- Залізничний вокзал
- Тютюнова фабрика
- Прилуцьке відділення поштового зв’язку України.
Було представлено команду, що реалізує проєкт: Канавець Олена, начальник відділу інвестицій та міжнародної діяльності Прилуцької міської ради, має успішний досвід роботи у проектах: програма «Розвиток громад» Корпусу Миру США в Україні (2018-2020рр.)та ін., творча душа, фотографиня; Середа Оксана, молодший науковий співробітник Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова, відповідальна пані-мама, спрагла до знань та втілення амбітних проєктів; Семеніченко Юлія, головний спеціаліст відділу культури і туризму Прилуцької міської ради; активний помічник-волонтер під час організації та проведення фестивалів та культурних проектів та найвища учасниця естрадного колективу “Камертон”; Карцева Інна, завідувач постановчої частини театру Прилуцького міського Будинку культури, співорганізатор мистецьких подій, закохана в театр і взагалі “за любий творчий кіпіш”; Дубовик Олександр, директор Прилуцького міського Будинку культури; засновник Благодійної організації “Мистецькі барви” та організатор одноіменного міжнародного молодіжного фестивалю, генератор ідей у храмі мистецтва, який живе у пісні і культурних проєктах, Зоць Тетяна, директор Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова; має успішний досвід з реалізації проєкту «Урбаністичні стратегії в історичних містах, керовані громадами» (COMUS), творчо та креативно організовує заходи та екскурсії для місцевої громади та туристів, Тетяна — це наш хранитель скарбів на чатах часу і супер- знавець історії.
У рамках презентації було проведено квест, який можна було пройти тільки використавши QR-коди. У квесті взяли участь чотири команди із числа студентів Прилуцького агротехнічного коледжу, Прилуцького професійно-технічного ліцею та учасники театрального колективу. Допомагали командам запрошені «капітани», а саме – відомі у нашому місті: фотомайстер Максим Дрожніков, мандрівник Олег Кулєшов, театрал Андрій Череп та поетеса Ніна Заболотна.
У результаті – мета досягнута. Учасники квесту активно ділилися своїми позитивними враженнями, отримали пам’ятні сувеніри на згадку та гарний настрій.
Проєкт плануємо продовжувати, адже історію міста Прилуки неможливо переповісти лише 28 QR-кодами.
Прилучани, пам’ятайте! Кожен з Вас - це творець історії міста сьогодні. Кожен з вас – жива історія Прилук, саме Ви творите історію міста сьогодні.
Творча команда проєкту «Жива історія Прилук»
Останні новини
"Садиби творчості й добра"м. Прилуки - флігель у садибі Скоропадського
м. Прилуки - садиба Тарновського
с. Линовиця, оглядова вежа у садибі де Бальменів
м. Прилуки, садиба Шкуратова
Всі новини