смт. Ладан

01 серпня 2023 г.   187
смт. Ладан

Селище Ладан - одне з найдавніших сіл Прилуччини. Розташоване у східній частині району на правому березі річки Удай. Давня назва - Ладин, з 1930 року став зватися Ладан.

Час заснування відноситься до ХІ століття. Вперше згадується 1603 року, коли тут було засновано Ладанський Покровський монастир. Монастир заснований як скит, одночасно з Густинським монастирем на землях князів Вишневецьких, поблизу міста Прилуки. Назва Ладин походила від старослов’янської богині Ладо, скульптурне зображення якої знаходилося на Гуляй-горі. Це богиня весілля, згоди, любові та благополуччя.

Спочатку монастир називався Підгірським і діяв як чоловічий, з 1619 - жіночий. Фундаторка Раїна Могилянка (мати магната Вишневецького, двоюрідна сестра Київського Митрополита Петра Могили), передала монастиреві село Ладан. У 1763 році монастир було зачинено, а в 1817 році він був відновлений.

Під час більшовицького перевороту 1917 року монастир було ліквідовано, а натомість у жовтні 1928 року, за рішенням уряду, утворено Трудову комуну ДПУ УРСР для молодих правопорушників, які залишилися без притулку. Через 10 років потреба в Комуні відпала. Комуна була перетворена на державне підприємство - завод “Протипожежного устаткування” (пізніше об’єднання “Пожмашина”).

З будівель монастиря  збереглися: Покровський собор, збудований 1765 року в стилі бароко, Миколаївська церква (середина ХІХ ст.), келії, в яких мешкали монахи, залишки муру та підземний таємний хід. З 2003 року частково діє Свято-Вознесенська церква.

Натисніть на превью для перегляду фото в повному розмірі


Останні новини

"Історія та культура ромів на Прилуччині"
Дослідження життя ромів на території Прилуччини. Детальніше
"Євреї на Прилуччині"
Тема проживання євреїв на Прилуччині Детальніше
Виставка "Цінності близькі й далекі"
15 лютого у виставковій залі музею відбулося відкриття виставки ВолодимираМихайловича Пащенка - українського ученого, письменника, художника, редактора-видавця, митця.  Детальніше
Акція"Музейне селфі"
Акція з метою паромоції локальної спадщини Детальніше
Виставка робіт арт-студії КімNata
Відкритя виставки.  Детальніше
Всі новини