смт. Ладан

01 серпня 2023 г.   445
смт. Ладан

Селище Ладан - одне з найдавніших сіл Прилуччини. Розташоване у східній частині району на правому березі річки Удай. Давня назва - Ладин, з 1930 року став зватися Ладан.

Час заснування відноситься до ХІ століття. Вперше згадується 1603 року, коли тут було засновано Ладанський Покровський монастир. Монастир заснований як скит, одночасно з Густинським монастирем на землях князів Вишневецьких, поблизу міста Прилуки. Назва Ладин походила від старослов’янської богині Ладо, скульптурне зображення якої знаходилося на Гуляй-горі. Це богиня весілля, згоди, любові та благополуччя.

Спочатку монастир називався Підгірським і діяв як чоловічий, з 1619 - жіночий. Фундаторка Раїна Могилянка (мати магната Вишневецького, двоюрідна сестра Київського Митрополита Петра Могили), передала монастиреві село Ладан. У 1763 році монастир було зачинено, а в 1817 році він був відновлений.

Під час більшовицького перевороту 1917 року монастир було ліквідовано, а натомість у жовтні 1928 року, за рішенням уряду, утворено Трудову комуну ДПУ УРСР для молодих правопорушників, які залишилися без притулку. Через 10 років потреба в Комуні відпала. Комуна була перетворена на державне підприємство - завод “Протипожежного устаткування” (пізніше об’єднання “Пожмашина”).

З будівель монастиря  збереглися: Покровський собор, збудований 1765 року в стилі бароко, Миколаївська церква (середина ХІХ ст.), келії, в яких мешкали монахи, залишки муру та підземний таємний хід. З 2003 року частково діє Свято-Вознесенська церква.

Натисніть на превью для перегляду фото в повному розмірі


Останні новини

"Садиби творчості й добра"
Проєкт за фінансової підтримки УКФ. Садиби - не просто культурні пам’ятки минулого, вони є носіями істрочних та культурних цінностей, що далеко виходять за рамки часу, є джерелом наших пізнань, виразником народної свідомості та ідентичності. Детальніше
Проєкт "Лютий"
Детальніше
Проєкт "Лютий"
 
Детальніше
"Золото соломки"
ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ Детальніше
"Історія під відкритим небом"
На музейному майданчику демонструються фільми на істочну тематику, які розвічують імперські, радянські та російські міфи - "Що шукали росіяни у Чернігові", "Вся правда про український Південь", "Наймаштабніше розслідування про схід України". Детальніше
Всі новини