смт. Ладан

01 серпня 2023 г.   379
смт. Ладан

Селище Ладан - одне з найдавніших сіл Прилуччини. Розташоване у східній частині району на правому березі річки Удай. Давня назва - Ладин, з 1930 року став зватися Ладан.

Час заснування відноситься до ХІ століття. Вперше згадується 1603 року, коли тут було засновано Ладанський Покровський монастир. Монастир заснований як скит, одночасно з Густинським монастирем на землях князів Вишневецьких, поблизу міста Прилуки. Назва Ладин походила від старослов’янської богині Ладо, скульптурне зображення якої знаходилося на Гуляй-горі. Це богиня весілля, згоди, любові та благополуччя.

Спочатку монастир називався Підгірським і діяв як чоловічий, з 1619 - жіночий. Фундаторка Раїна Могилянка (мати магната Вишневецького, двоюрідна сестра Київського Митрополита Петра Могили), передала монастиреві село Ладан. У 1763 році монастир було зачинено, а в 1817 році він був відновлений.

Під час більшовицького перевороту 1917 року монастир було ліквідовано, а натомість у жовтні 1928 року, за рішенням уряду, утворено Трудову комуну ДПУ УРСР для молодих правопорушників, які залишилися без притулку. Через 10 років потреба в Комуні відпала. Комуна була перетворена на державне підприємство - завод “Протипожежного устаткування” (пізніше об’єднання “Пожмашина”).

З будівель монастиря  збереглися: Покровський собор, збудований 1765 року в стилі бароко, Миколаївська церква (середина ХІХ ст.), келії, в яких мешкали монахи, залишки муру та підземний таємний хід. З 2003 року частково діє Свято-Вознесенська церква.

Натисніть на превью для перегляду фото в повному розмірі


Останні новини

"Ніч у музеї" - 2024
Міжнародна акція «Ніч у музеї» у Прилуцькому краєзнавчому!  18 травня o 19:00 год Прилуцький краєзнавчий музей ім. В. І. Маслова гостинно відкрив свої двері для «нічних відвідувачів».  Музейні поціновувачі мали можливість відвідати виставку авторської ляльки-мотанки Лесі Терещенко з Ніжина  та виставку сорочки «Біле по білому» із зібрання музею.   Родзинкою цьогорічної Ночі став виставковий проект «Літери, якими створений світ» -  мультімедійні офорти з доповненою реальністю, спільна творчість ізраїльських художників Sergey Bunkov та Tenno Pent Sooster та технічним забезпеченням Максима Бунькова за сприяння Gennady Gutgarts - керівника Благодійноі організаціі «Благодійний фонд «Добре серце Київ». Відвідувачі Ночі долучилися до екскурсії експозиційними залами, що переповідала про героїку та жертовність земляків у процесі становлення державності України. Всі бажаючі могли переглинути фільми "Будинок Слово" та "Реальна історія. Розстріляне Відродження".   Детальніше
День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
        Відзначати День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років 8 травня – європейська традиція памʼятання про Другу світову війну, яку українська держава послідовно впроваджує після Революції гідності.       Другий рік поспіль українці проводять цю памʼятну дату в умовах сучасної повномасштабної війни росії проти України, яку називають найбільшою війною в Європі з часів Другої світової.  Детальніше
Міжнародна акція Ніч у музеї - 2023
З нагоди Міжнародного дня музеїв прилуцькі музейники відкривали таємниці містянам.  Детальніше
Великодня майстерня
Майстер-клас з виготовлення прикраси до Великодня.  Детальніше
Краєзнавча премія ім. Д. О. Шкоропада "Рідний край"
Урочисте нагородження переможців премії "Рідний край"   Детальніше
Всі новини