Земля

Радянським громадянам нав`язували ідею ідеального безкласового суспільства, формуючи стійке уявлення про капіталістичний лад як експлуататорський та викривлення дійсності як суто буржуазний прийом, приховуючи, що насправді ситуація з пропагандою в СРСР є точно такою, як і в капіталістичних державах, і здійснюється в усіх сферах життя, контролюючи кожен крок радянської людини. Картини, агітплакати, агітфарфор, агіттканина поруч з газетами, радіо та телебаченням справляли неабиякий вплив на формування світогляду, ідеологічних засад і настроїв у суспільстві.

Пропаганда мала сформувати нову радянську людину, яка не повинна   думати, аналізувати, лише сприймати дійсність позитивно, оптимістично, у рожевих фарбах.

Так музейний предмет «Свинарка» зображує селянку у гарній біленькій хустині, червонощоку жінку, яка мала показувати задоволення від роботи та життям селян. Насправді це була надзвичайно важка праця, коли абсолютно вся робота виконувалася жінками вручну у три зміни на день з 5 год. ранку і до вечора.

«Державний акт на довічне  користування землею колгоспам» – свідчення скасування приватної власності. До прикладу, світлина родини Шайдур Олексія з с. Іржавець Прилуцького повіту, який винайнявся аж до Криму на роботу, аби заробити коштів на купівлю землі. Мав власне господарство, яким довелося «поділитися» з колгоспом. А ще продрозкладка. Скажете, що час був важкий, а  от у «брежневські роки» все було.

Радянське минуле саме брежнєвських часів найбільш ідеалізують. Якщо про часи Сталіна-Леніна в суспільній уяві ще таки домінує сприйняття як періоду терору, періоду масових злочинів, то брежнєвські часи представляються як щось абсолютно тихе, спокійне, задоволене, бо люди були задоволені — ніяких проблем та передбачуване майбутнє. Насправді це не так, і навіть у тих, нібито найближчих до нас радянських часах, було дуже багато злочинів, було дуже багато несвободи, і ця виставка демонструє – як те, що намагалася показати нам радянська влада, дуже чітко розходилося з тим, що було насправді.

Руйнуємо міф про ковбасу по 2.20 руб. у так звані «брежневські роки» — сите, задоволене й впевнене життя в радянському минулому, яке було лише у столиці СРСР.  Так, все погане поступово забувається і, очевидно, починають проявлятися ідеологічні впливи, пов’язані з радянським минулим. Але навіть на побутовому рівні було чимало тих речей, які повністю дискредитують радянську владу як таку, що була нездатна навіть забезпечити нормальне функціонування сфери послуг. Не було навіть нормального обігу товарів, продуктів — повальний дефіцит товарів харчування. Зокрема у сільських магазинах був асортимент — морська капуста  та 3-літрові банки березового соку, а ще —  черги за хлібом.