Відкриті дані

Ознайомитися з відкритими даними Прилуцького краєзнавчого музею ім. В. І. Маслова можна на посиланням https://data.gov.ua/organization/prylutskyi-kraieznavchyi-muzei-im-vi-maslova

 

 

 

ЗВІТ

роботи Прилуцького краєзнавчого музею 

ім. В.І. Маслова 

 за 2023 р.

 

У 2023 році музей працював згідно планів роботи. Після 24 лютого 2022 р. головним завданням закладу стало збереження музейного зібрання, пропагування історичної спадщини Української державності шляхом розвінчування радянських міфів, пропагування національних традицій українського народу, інформування про героїв України, формування ідентичності молодої особистості за рахунок культурного виховання.

 

У своїй роботі музей керувався Законом України  «Про музеї та музейну справу», а також:

- Указ Президента України від 28.01.2010 № 75 «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті»; 

 

– Указ Президента України від 11.02.2015 № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні»;

 

– Закон України від 09.04.2015 № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;»

-  Указ Президента України №286/2019 Про Стратегію національно-патріотичного виховання.

Станом на 30.12.2023 р. штат музею становить 22 одиниці з них: директор – 1, головний зберігач – 1, зав. філією – 1, наукові – 6.  Музейний фонд – 67,4 тис. експонатів.

 

2023 року музей розпочав активну співпрацю з ГО Центром цифрової історії м. Рівне, яка передбачає продовження теми цифровізації музейного зібрання і у 2024 році. 

2023 року Рішенням міської ради (46 (позачергова) сесія   8  скликання) від 04 листопада 2023 року  №42  відбулися зміни у назві філії музею, а  саме: було -  філія ім. Олега Кошового Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова, стало - філія  Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова. 

 

НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА:

Закон України «Про музеї та музейну справу» визначає музеї як

науково-дослідні та науково-освітні установи. Науково-дослідна робота – підґрунтя високоякісної діяльності всього музею.

Досліджено теми:

-  «Театральне життя міста в першій половині 20 ст.». Мета: дослідити діяльність театральних осередків міста – колективи, постаті, репертуар, місця розміщення. Напрацьована інформація свідчить про бурхливий розвиток театрального життя міста починаючи з 20 років 20 ст., коли театральна діяльність зароджувалася з незначних осередків, часто аматорських, та масштабувалася до професійних труп.  Особливу цікавість викликають фундатори Прилуцького театру – Бродський та Штондя. Наявна інформація про них  обмежена та потребує додаткового дослідження.

 -   «Прилуцька «Просвіта». Мета: дослідити діяльність Прилуцького Товариства «Просвіта» та визначити його вплив на соціально-культурне середовище Прилуччини на початку 20 ст.

Проаналізовано діяльність Товариства, її регіональних осередків та умов функціонування. Прилуцька «Просвіта», як і решта інших, створюваних на теренах України, мала на меті продемонструвати українців, як окрему націю, допомагаючи їм опановувати свою мову, культуру, історію. З цією метою здійснювала свою діяльність через відкриття читалень, продаж книжок, лекції, вистави тощо. Все змінилося зі зміною влади. Більшовикам вдалося нав’язати свою думку, змусивши просвітян зійти зі шляху національної самоідентифікації.

 

- «Історія та культура ромів на Прилуччині». Однією зі складових населення Прилук є роми, котрі значною мірою дотримуються давніх народних звичаїв і традицій. Досі їхній внесок в історію міста залишався недослідженим. Метою дослідження було встановити історичні витоки ромських громад Прилук, простежити динаміку розвитку цих громад у різні періоди. У роботі висвітлена тема переселення ромів на територію сучасної України і, зокрема, на Прилуччину. Під час зустрічей та в процесі спілкування з представниками прилуцької національної меншини зібрано матеріали про риси побутового життя, збереження традицій та звичаїв у наш час, участь у громадському житті міста. 

- «Доцільність використання торфу в Прилуцькому регіоні». Метою даної теми став розгляд еколого-економічної доцільності використання торфу для підвищення рівня енергетичної безпеки та як сировини для різних галузей економіки в Прилуцькому регіоні. Розробка даної теми підводить до підсумку про те, що поклади торфу найрізноманітнішими способами можуть бути використані в економічній сфері. Величезна кількість органічної речовини, що нагромадилася протягом багатьох тисяч років у численних болотах, являє собою важливий резерв, раціональне використання якого відкриває необмежені можливості.

- «Рослини – чужинці». У результаті дослідження зібрано інформацію про місця поширення рослин-чужинців у нашому регіоні, загрозу від них для людини та загальний вплив на екосистему Прилуччини. Проведено збір інформації в екологічній та санітарно-епідеміологічній службах міста. Описано рослини: борщівник Сосновського, клен ясенолистий, ваточник сірійський, гірчак рожевий, повитиця польова, золотарник канадський.

- «Поширення білого американського метелика на Прилуччині». У результаті дослідження встановлено період появи білого американського метелика на Прилуччині,  поширення його в регіоні та місця дислокації, методи боротьби з ним. Підготовлено опис метелика як біологічного виду, фітосанітарні заходи, які запобігають поширенню білого метелика. 

Розроблено лекції:

  • «Корисна їжа взимку» (рослинна їжа, яку потрібно вживати для підтримки імунітету в холодну пору року);
  • «Рослини-безсмертя» (рослини, які в традиціях українців вважаються символами безсмертя: безсмертник, плющ, барвінок, калина, яблуня, алоє вера);
  • «Корисні комахи» (комахи, які корисні для людини у боротьбі з шкідниками: сонечко, мураха, золотоочка, строкатка, муха дзюрчалка, жук пожежник, вуховертка, жужелиця турун);
  • «Дикі рослини в домашньому господарстві» (рослини, які можна вирощувати на присадибній ділянці та використовувати їх для лікування та в їжу);
  • «Їстівні дикорослі рослини» (рослини природного середовища, які можна вживати в їжу);
  • «Різдвяні символи» (дідух, різдвяний вінок, різдвяний льодяник, різдвяні дзвіночки, новорічна ялинка, різдвяна панчоха, різдвяні рослини);
  • «Мінерали під мікроскопом» (підготовлено загальна характеристика каменів та мінералів, розповіді про застосування мінералів в різних сферах людського життя, цікавинки та легенди наступних мінералів: аквамарин, аметист, гематит, гранат, кам’яне вугілля, кварц, кришталь, малахіт, польовий шпат, шпат амазонський, морська пінка, турмалін, сердолік);
  • «Тварини зимою» (зміни, які відбуваються   взимку у комах, плазунів, земноводних, риб, звірів та птахів). 

 

Підготовлено інформаційні довідки:

  • «Кролик – символ 2023 року»;
  • «Мартин звичайний – птах року»;
  • календаря пам’ятних дат Прилук: 

 - до 65-ти річчя від дня народження заслуженого тренера з біатлону 

С. Б. Тисенка; 

 - до 35-ти річчя створення міськрайонного центру зайнятості населення;

- до 185-ти річчя від дня народження Миколи Кириловича Галабутського (1838 – 1920) - глави церкви на Прилуччині;

- до 60-ти річчя від дня заснування фабрики головних уборів; 

- до 95-річчя від дня народження В.І. Бойка (1928-2006) - народного артиста України;

- до 90-річчя від дня народження М. С. Ляшенко (1933) – заслужений вчитель України;

- до 155-річчя  від дня народження Г. Ф. Вороного (1868-1908) - математика, професора Варшавського університету;

- пам’ятник знак жертвам фашизму у місті Прилуки;

- до 95-річчя створення міської спілки автомобілістів України - «Автолюбитель»;

- до 35-річчя створення краєзнавчого Товариства «Краєзнавець» при краєзнавчому музеї;

 

 Підготовлено статті:

  • «Віртуальний спадок»;
  • «Про доцільність використання торфу в Прилуцькому регіоні»;
  • «Застосування конопель в нашому регіоні».
  • «Прилуцька «Просвіта»;

ЕКСПОЗИЦІЙНА РОБОТА:

Науково-експозиційна робота – один з основних напрямків музейної

діяльності, який передбачає: створення постійних експозицій, тематичних стаціонарних та пересувних виставок, а також проведення попередньої науково-дослідної роботи – наукове проектування експозиції, виставки, розробка структури, тематико-експозиційного плану, етикетажу, тексту екскурсії.

Візитною карткою музею є експозиція. У звітному році: 

-   була поновлена експозиція історичного відділу музею у зв’яку із реалізацією проєкту «Віртуальний спадок» за підтримки УКФ;

-  тема «Ліси Прилуччини» експозиції 4 залу природничого відділу доповненена зразками стовбурів дерев (8 шт.), які зростають у нашій місцевості;

-  у природничому відділі частково проведено заміну етикетажу;

-  проводився постійний огляд та обробка опудал від шкідників природничого відділу. 

Підготувлено ТЕПи:

-  виставки творів О. Гузєва;

-  виставка творів С.С. Вербещука;

-  виставка «Народні традиції українського роду»;

-  виставка  робіт Е. П. Усова;

-  виставка до Всесвітнього дня вишиванки «Берегині роду»;

-  виставка  художніх робіт «Моя земля – моя країна». 

 

ФОНДОВА РОБОТА:

-       За 2023 рік до музею надійшло 267 предметів музейного значення.

-       Станом на 01.01.2024 музейний фонд становить 67393 музейних експонати (48490 - ,основного фонду 18903 – допоміжного). 

-       Проведено облік дорогоцінних металів та монет у спеціальних інвентарних книгах та картотеках. Складено звіт.

-       Складено засвідчувальні акти облікової документації за книгами надходжень: № 4 - 12 

-       Заведено 57 персональні картки на загиблих воїнів прилучан у російсько – українській війні.

-       Складено акти видачи на матеріально-відповідальне зберігання предметів  необхідних до виставок, що експонувалися протягом року музеєм. 

-       Проведено первинний облік музейних предметів основного та допоміжного фондів прийнятих по актах за ІІІ – ІУ кв. 2022 року – 150 од. (основного фонду – 48 од., допоміжного фонду – 102 од.):

  • робота з інвентарною картотекою основного та науково-допоміжного фонду – рознесено дані про предмети по групах зберігання – 294 од.;
  • оцифровано предмети та створено фотокартотеку по групах зберігання – 102 од.;
  • у книгах надходжень в рукописному та електронному варіанті; 
  • в інвентарних книгах в рукописному та електронному варіанті;
  • у книгах науково – допоміжного фонду у рукописному варіанті та електронному варіанті; 
  • складено уніфіковані паспорти;
  • занесено дані до персональної, предметної картотеки.

-       Проведено первинний облік музейних предметів основного та допоміжного фондів прийнятих по актах 2023 року в електродному та рукописному варіантах за І – ІІІ кв. – 361 од. (основного фонду – 180 од., допоміжного фонду – 181 од.):

  • у журналі реєстрації актів;
  • складено протоколи ФЗК; 
  • складено та роздруковано картки інвентарного опису предметів в електронному варіанті;
  • у книгах надходжень;
  • в інвентарних книгах;
  • у книгах науково-допоміжного фонду; 
  • складено та роздруковано уніфіковані паспорти на предмети основного фонду;
  • оцифровано предмети та створено фотокартотеку по групах зберігання;
  • занесено облікові дані до персональної, предметної та географічної картотеки.

-  Поновлено інвентарні номери та зазначено у книгах надходжень місцезнаходження предметів групи «Документи» №  8 – 17810 (≈ 12176 од.). 

- Відновлено записи у книгах надходжень музейних предметів, які були прийняті на облік  у 1999 - 2001 рр. № 13758 – 14683 (2369 од.).  

- Складено топографічний опис предметів групи «Мистецтво». Стелаж № 6 - 799 од.

  • у електронному варіанті;
  • у книгах надходження основного фонду.

-       Робота по програмі проекту museum-digital

  • відібрано, оцифровано 1170 музейних експонатів, занесено дані до museum-digital – 443 музейних експонатів;
  • оцифровано географічну картотеку «м. Прилуки – 1910 р.» - 2989 карток;

-     Прошито папки з творами мистецтва - 186 од.

НАУКОВО-ПРОСВІТНИЦЬКА РОБОТА:

Музей існує для відвідувачів. Саме їхній інтерес до музею є

визначальним критерієм його успішності. Культурно-просвітницька робота дозволяє музею бути ефективним, формувати і розширювати свою аудиторію, відповідати її запитам, бути частиною сучасної культурної індустрії.

В умовах війни науково-просвітницька робота музею набула нових різноманітних форм, а саме: лекції, виставки, зустрічі поза музеєм, під відкритим небом. 

Відкриті виставки:

-  «Геній» виставка художніх робіт Е.П. Усова;

-  виставки художній робіт учнів художньої школи-студії “КімNata”;

-  «До та Після» виставка художніх робіт О. Гузєва; 

-  «Народні традиції українського роду»;

-  «Моя земля-моя країна»;

-  «Думками на полотні» виставка художніх робіт С. С. Вербещука;

-  «Герб – символ нашої свободи»;

-  “Іграшковий світ новоріччя”;

-  фотовиставка «Колесо часу»;

-  “Прилуки крізь віки” (банери);

-  до Всесвітнього дня вишиванки «На щастя на долю»;

-  фотовиставка “Берегині роду”;

-  фотовиставка «СпадОК Прилуччини»;

-  “На Зламі” (банери);

-  «Зламані долі: комуністичний терор в Україні 1920-1950-х років» (банери).

Загальноміські заходи:

-  проведено четверту краєзнавчу премію Д. Шкоропада «Рідний край»;

-  мітинг-реквієм вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр.

-  ідеатон з архітекторами на тему “Прилуки - призма відбудови” в рамках проекту ГО «УБА»;

-  круглий стіл «Використання засобів музейної педагогіки у процесі викладання історії»;

-  круглий стіл «Україна для українців» до 150-ти річчя від дня народження М. І. Міхновського;

- краєзнавчо-розважальний захід «Зелені свята – проводи русалій».  

- Кінопоказ під відкрити небом:

-  “Щедрик проти «русского міра»”;

-  «Гриф «секретно» знято. Декомунізація та денацифікація»; 

-  «Таємничі манускрипти. Україна. Повернення своєї історії».

Краєзнавчо-інформаційні години:

- Новорічна іграшка» (2); 

- «Україна – шлях до незалежності. Крути. Соборність» - (3);

- «Україна на шляху до незалежності - Карпатська Україна»;

- «Мереживо зимових традицій та звичаїв українського народу»;

-“Україна - шлях до незалежності. Українська революція. Регіональний вимір. Прилуки”;

- “Прилуки в період Української революції 1917-1921 рр.»;

- “Спас українського народу: Медовий, Яблучний, Горіховий”;

- «Кохання відомих українців»  до Дня закоханих 

-  «Прилуки козацькі» до дня українського козацтва;

-  «Шевченко і Прилуччина» до Дня народження Т. Г. Шевченка;

-  «Прилуки місто театральне» до Міжнародного дня театру;

-   «Народні ремесла» (4);

-  «Прилуки в кінці 19 – початку 20 ст.: економіка, освіта, культура»;

-  «Звитяга та мужність» до 375-річчя заснування Прилуцького полку;

-  «НаПисання» до Дня української писемності та мови; 

-  «Акт Злуки» до Дня Соборності України;;

- “Україна - шлях до незалежності: Крути, Соборність (Злука)”;

- «День Державного Герба України»;

- «Ангели свободи» до 9 річниці Героїв Небесної Сотні;

- «Прилуки окуповані…» до 80-річчя вигнання нацистських окупантів з м. Прилуки у роки Другої світової війни;

- «Бабин Яр – біль нашої пам’яті» до річниці вшанування пам’яті євреїв та інших громадян, розстріляних у Київському урочищі Бабин Яр;

- «Кобзар -чарівник – Остап Вересай» до 220-річчя від дня народження українського музиканта, видатного кобзаря Остапа Вересая; 

-«Київський кобзарський цех» до 220-річчя від дня народження українського музиканта, видатного кобзаря Остапа Вересая;

-«Україна в жорстоких обіймах війни» до річниці остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі України;

- «Країна Шоколадія» до Всесвітнього дня шоколаду;

- «Біатлон в його житті» до 65-річчя заслуженого тренера України 

С. Б. Тисенка;

-«Іскри творчості запалюють серця» до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва;

- «Пізнай себе, зрозумій іншого» до Міжнародного дня толерантності;

- «Факти, думки, пам’ять» до 80-ї річниці Корюківської трагедії;

-«Співучий голос Приудайського краю» до 95-річчя від дня народження народного артиста України В. І.Бойка;

-«По той бік життя» до Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських концтаборів у роки Другої світової війни;

- «У лабіринтах цифр» до 155-річчя від дня народження математика, професора Варшавського університету Г. Ф. Вороного;

- «Андрій Шептицький - Праведник світу» до Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни;

- «Добровольці – герої нескореної України» з нагоди відзначення Дня українського добровольця;

-«З вірою у серці» до Дня народження відомого прилуцького   краєзнавця М.І. Куриленка;

- «Водно-болотні угіддя краю» присвячена Дню водно-болотних угідь;

- «Зелені шати рідної землі» до Міжнародного дня лісу;

- «Річка Удай» присвячена Всесвітньому дню водних ресурсів (2).

- «Видове різноманіття Прилуцького регіону» до Міжнародного дня біологічного різноманіття (2);

- «Екологія природи, екологія душі» до Дня європейських парків;

- «Зима біля вікна» ;

- «Ми відповідаємо за тих, кого приручили» до  Дня домашніх тварин;

- «Традиційні музейні чаювання», присвячений Міжнародному дню чаю (3);

-  «Заповідними місцями» до Міжнародного дня охорони природи (4);

- «Перші провісники весни» до Міжнародного дня птахів;

- «Чорнобильський квітень» до річниці Чорнобильської трагедії;

- «Птахи у вирій полетіли» присвячена осіннім міграціям птахів;

- «Зелена палітра», присвячена Дню вічнозелених рослин;

- «Ріка мого дитинства» присвячена Всесвітньому дню річок;

- «Лісовими стежками» до Дня захисту тварин (2);

Презентації:

  • презентація проекту  «Віртуальний спадок» для містян; 
  • презентація проекту  «Віртуальний спадок» для членів  УТОС та членів ГО молодих інвалідів «Фенікс»;
  • презентації проекту «Вірткальний спадок» у ЗОШ міста;
  • ЗУМ-презентація – «Проектна діяльність Прилуцького краєзнавчого музею в умовах військового стану»;

Лекції, відео-лекції:

  • «Знай наших: вулиці міста Прилуки»:

вулиця Юрія Коптєва — вулиця Переяславська; 

вулиця 1 Травня — вулиця В'ячеслава Чорновола;

вулиця Олександра Пушкіна — вулиця Миколи Леонтовича;

вулиця Констянтинівська — вулиця Європейська;

вулиця Кузьми Гнідаша — вулиця Ковальська,;

провулок Василя Жуковського — 3 в'їзд Ярмарковий; 

вулиця Михайлівська — вулиця Кустівська; 

вулиця Миколаївська — вулиця Небесної Сотні; 

вулиця Спартака — вулиця Івана Піддубного;

вулиця Челюскінців — вулиця Ігоря Сікорського;

вулиця Митрофана Зіньковича — вулиця Івана Дзюби. 

  • «Кролик – символ 2023 року»;
  • «Мартин звичайний – птах 2023 року»;
  • «Унікальні властивості дерев»;
  • «Хвойні рослини» (3);
  • «Перелітні птахи краю»;
  • «Різноманітність видів на Прилуччині» (2);
  • «Наша річка Удай» (3);
  • «Птах року» (2);
  • «Історико-культурна спадщина Прилуччини»;
  • «Магія свята та рослин. Івана Купала».

Екскурсії – проведено 127.

Квести,  пізнавально-розважальні заходи:

  • гра-вікторина «Культурний фронт» до Міжнародного дня молоді;
  • квест по природничому відділу до Дня захисту дітей;

· квест історичною частиною міста до Дня пам’яток та визначних місць;

·  квест історичною частиною міста до Дня туризму;

· проведено дитячі дні народження у музеї (2).

Майстер-класи (МК):

· МК з виготовлення пташок для випускників ДНЗ;

·  новорічні майстер-класи (3);

· МК по виготовленню гобеленів;

· великодні МК (8); 

· МК з виготовлення патріотичних ляльок-мотанок для вихованців літніх пришкільних таборів Ладана, Линовиці Білорічиці (6).

·  МК з виготовлення книжкової закладинки;

- МК до Всесвітнього свята шоколаду;

· мастер-клас з флюїд-арту.

 Проведено акції:

  • акція «Музейне селфі»;
  • Акція «Неспішне мистецтво»;
  • «Ніч у музеї» до Міжнародного дня музеїв;
  •  «Тепла листівка» (2);
  • «Небезпека поруч» (інформація про отруйні рослини). 

 Проекти згенеровані:

- «АрТабір» - створення умов  психоемоційної підтримки та якісного, змістовного дозвілля молоді-ВПО міста Прилуки шляхом організації “АрТабору” та проведення творчих Студій на базі закладів культури міста. Грантодавець - Британська рада, ГО «Лабораторія Ініціативної молоді» (м. Ніжин).  

- «Доступна спадщина» забезпечення  доступність та надати  можливість для саморозвитку осіб з особливими потребами у питанні вивчення та дослідження локальної спадщини. Проект мав послугувати прикладом в адаптації соціально-споживаних продуктів до потреб інклюзивних категорій громадян.   Грантодавець - УКФ.

- «Історичний хаб» – створення культурно-освітнього табору з метою формування громадського суспільства міста Прилуки шляхом розвінчування радянських міфів, обговорення постатей «героїв» минулого століття.  Грантодавець - МОМ.

 - «Культурно-просвітницькі студії для ВПО м. Прилуки» - створення умов  психоемоційної підтримки та якісного, змістовного дозвілля молоді-ВПО міста Прилуки шляхом організації культурно-освітньоготпростору. Грантодавець -  ГО «Дій-Краматорськ».  

Проекти реалізовані:

-  «Школа амбасадорів – 2023. Дорослі». Мета проекту – сформувати носіїв інформації щодо історико-культурної  локальної спадщини міста Прилуки.  Результат: 13 випускників, напрацьований краєзнавчий матеріал. 

- «Літня молодіжна школа «Прилука-2023».  Мета проекту - посилення молодіжної участі Прилуцької міської територіальної громади у пізнанні локальної спадщини та набуття розуміння її цінності. У рамках проєкту була створена та діяла протягом червня – серпня 2023 р. літня молодіжна школа “Прилука”. Грантодавець - АРПІ (Агентство розвитку приватних ініціатив), за  фінансування NED. 

Вартість проекту - 2000Š. Результати: 20 учасників школи отримали знання та набули розуміння спадщини, стали носіями краєзнавчого інформативу, виготовлено друковано продукцію, напрацьовано краєзнавчий матеріал.

-  «Віртуальний спадок».  Мета проекту забезпечити доступність та збереження локальної спадщини в умовах воєнного стану  шляхом створення віртуальної екскурсії історичним відділом Прилуцького краєзнавчого музею ім. В. І. Маслова. Грантодавець - УКФ.

Вартість проекту: 733017,31 грн. (90 тис. грн. співфінансування з бюджету міста)
Результати:
-створено віртуальну експозицію історичного відділу музею;
-створено 3Д 29 унікальних музейних експонатів зібрання музею;
-виготовлено друковану продукцію задля промоції локальної спадщини: набір листівок з доповненою реальністю 29 3Д музейних експонатів – 1000 шт., рекламний флаєр – 2000 шт.

-  "Memory Savers» («Збереження пам’яті»). Мета проекту: оцифрування музейних колекцій за участі студенства.
Проект реалізовано у співпраці з ГО Центру цифрової історії (Рівне), за фінансової підтримки  EVZFoundation, SUCHO (Save Ukrainian Cultural Heritage Online) та museum-digital Ukraine. 

Вартість проекту: 49  тис. грн. Результат: на платформу Museum-digital занесено 433 музейних експонатів, оцифровано – 1170 експонатів, оцифровано картотеку «Прилуцька географічна, 1910 р.» - 2989 карток; виготовлено інформаційний вказівник – фотовідтворення втраченої спадщини.  

 -  "Посилення стійкості музеїв і громад". Мета проекту: навчання, комунікація музейних працівників на теми:

- підтримка жертв гендерно зумовленого насильства у часи конфлікту;
-розуміння травм, які присутні у межах кількох поколінь;
-  музеї, як інструменти для змін – перспектива музейних працівників;
- як і навіщо розповідати історії спостерігачів, колаборантів, учасників руху опору; 
Проект зреалізувано за сприяння ГО «Штаб порятунку культурної спадщини».

 Діяльність музейної сторінки в соціальній мережі Фейсбук:

підписників 2768 чол.

підготовлені інформаційні, рекламні  пости:

-  «Колядки та щедрівки Прилуччини  20-х р. ХХ ст. »

-  інформаційний пост присвячений краєзнавцю Г.  Ф.  Гайдаю;

-  інформаційний пост про отримання Прилук статусу міста;

-  інформаційний пост про культові споруди міста;

- інформаційний пост присвячений Дню рідної мови;

- інформаційній пост про композитора Л. М. Ревуцького;

 - інформаційний пост про науковця О. М. Щербину;

- інформаційний пост про актора І. К. Бровченка;

- представлення збірки картин музею, присвячених  Т. Г. Шевченку

-інформаційний пост присвячений архітектору Ягну Олександру-Едуарду Юлійовичу;

- інформаційний пост про лікаря С. М. Ждановича;

- інформаційний пост про етнографа В. П. Горленка;

- інформаційний пост про Прилуцьку панчішну фабрику;

- інформаційний щодо товариство “Просвіта”;

- інформаційний пост до всесвітнього дня поезії, демонстрація творів  прилуцької письменниці та поетеси Л.В. Забашти;

- інформаційний пост про краєзнавця  О. А. Денисенко;

- інформаційний пост на тему “Гільзи - свідки Червоного терору”;

- інформаційний пост про математика Георгія Вороного;

- інформаційний пост до Всесвітнього дня книги та авторського   права;

 - інформаційний пост про науковця Г. Г. Ващенка;

- інформаційний пост про гетьмана Богдана Хмельницького;

- інформаційна пост присвячений актору М. Ф. Яковченку;

- інформаційний пост про закатованих та розстріляних у Прилуках у роки Другої світової війни;

- інформаційний пост присвячений Дню пам’яті та примирення;

- інформаційний пост про письменника  Панаса Мирного;

- інформаційний пост про Павла Скоропадського;

- інформаційний пост про музейника  Ю. Г.  Каневського;

- інформаційний пост про князя Володимира Мономаха;

- інформаційний пост про  краєзнавця Д. О. Шкоропада;

- інформаційний пост про історико-краєзнавчу газету “Скарбниця”;

- інформаційний пост про  історика М. С. Грушевського;

- інформаційний пост про газету “Прилукский голос”;

- інформаційний пост про герб м. Прилуки;

- інформаційний пост про вінок на Івана Купала;

- інформаційний пост про видатні роди Прилуччини;

 - інформаційний пост про заслужену майстриню К. С. Каращук;

- інформаційний пост про ікони із зібрання краєзнавчого музею до   Дня   хрещення Київської Русі;

- інформаційний пост про художника Ю. А.Коваленка;

- інформаційний пост про художника П. П. Мироненка;

- інформаційний пост про художника В. М. Соколова;

- інформаційний пост про державні символи (герб);

- інформаційний пост про встановлення синьо-жовтого прапора на будівлі  Прилуцької міської ради;

-інформаційний пост “Прилуки та Незалежність”;

- інформаційний пост про  надання Прилукам статусу повітового міста Малоросійської губернії;

- інформаційний пост про художника Буренка Андрія Івановича;

- пост-демонстрація церковного букваря до Дня знань;

- інформаційний пост з історії Іванівської церкви;

- інформаційний пост з нагоди 135-річчя від дня смерті Г.П. Галагана

- інформаційний пост “Голодомор на Прилуччині”;

- демонстрування хусток на художніх полотнах із фондового зібрання музею;

-  флешмоб #Українськавесна2023;

- проєкт #МістаГероїв;

- пост про порохівницю на головній сторінці museum-digital;

- інформаційні пости на природничу тематику:

«На все життя» (пари птахів, які все життя живуть разом), «Водяний горіх», «Вінок на Івана Купала», «Сало до зими», «Розмарин проти вірусів», «Гречка знімає тривожність», «Сансевієрія – очисник повітря», «Канюк – зимняк», «Буряк – супер-овоч», «Цитрусові на порі», «Чечітка – гість з тундри», «Рослина щастя», «Вівсянка», «Пташиний спів», «Біблійні рослини», «День берези», «День тхора», «Божа корівка», «2 серпня – свято Перуна», «Сторож у коробці», «Звуки рослин», «День фотографій природи», «Отруйні рослини», «Цикута», «Беладона», «Цікаве про моркву», «Буряк допоможе схуднути», «День народження Грінпіс», «Журавлине віче», «Всесвітній день тварин», «Хризантема», «Герань для здоров’я», «Карамельне дерево», «Цікаве про карася», «Місяць грудень», «Мандарин підвищує настрій».

Засідання краєзнавчого товариства на теми:

- «Оживає минувшина;

- 35-ти річчя  заснування Товариства «Краєзнавець»  ім. В.І. Маслова;

- «Таємниці людського мозку»;

- «Традиції зеленої неділі»;

 - історія с. Мала Дівиця: голод 1932-1933 років у селах колишнього Мало-Дівицького району, видатні постаті краю;

-  «Різдвяні вечорниці»;

-  «Духовність та автентичне мистецтво Полтавщини». 

 НАУКОВО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

Навчання:

- участь у навчальниому курсі Програми підтримки молодіжних ініціатив «Конкурс сміливих мрій для громад України»;

 - участь у навчання від ООН «Картування громад»;

- воркшоп з діджиталізації музейних колецій;

- он-лайн-курс "Музей для людей. Побудова сучасних експозицій в історичних музеях" від  "БУМ відкритий університет"; 

- «Проектний менеджмент» від ПРООН  в Україні;

-  тренінг з першої домедичної допомоги за сприяння Прилуцької міськрайонної організації Товариства Червоного Хреста України;

-  участь у форумі розвитку громадянського суспільства «Що дасть нам силу». 

Надано довідки:

- інформування про музейні предмети галаганівської колекції  для  зйомок документально-історичного фільму «Українські палаци. Золота доба-2», від «1+1 Продакшн» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID);

-  перейменування вулиць м. Прилуки;

-  «Артилерія Прилуцького полку»;

-  «Відомі лікарі  Прилуччини 18 – 19 ст».;

- «Чудотворні ікони Прилуцького Благочиння»;

 - «Події на території іподрому у роки Другої світової війни»;

 - «Опір Прилук на початку російсько – української війни»;

-«Злочини проти прилучан в роки окупації міста нацистськими окупантами»;

-  «Традиції та обряди святкування Різдва, автентичні різдвяні страви нашого регіону»;

-  «Списки прилучан-воїнів, які загинули в роки ІІ Світової війни  та поховані на кладовищах міста;

 ЗБИРАЛЬНИЦЬКА РОБОТА

-  зібрано особисті документи репресованого прилучанина Ю.А. Тисенка звинуваченого у діяльності українсько-національної військо-офіцерської організації у місті Прилуки; 

-  сформовані біографії, проведено збір предметів, документів, нагород загиблих воїнів-прилучан у російсько-українській війні;

-  складено біографічні довідки, підібрано фотокопії документів та фото на представників шестидесятників: письменниці Свекди Олександри Федорівни та  Рубана Петра Васильовича. 

-  складено 3 анкети про святкування Різдва на Прилуччині;

-  записано два рецепти страв з гарбуза, що готували на Прилуччині;

-  складено біографічні довідки прилуцьких ромів української касти. 

 ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ:

-  буклет «Прилуччина СпадОК» - 1000 шт.;

-  книжкові закладинки - 500 шт.;

-  рекламний флаєр «Віртуальний спадок» – 2000 шт. ;

-  набір листівок з доповненою реальністю 29 3Д музейних експонатів – 1000 шт.

 ГОСПОДАРСЬКА РОБОТА:

– Проведено підготовку до опалювального періоду 2023-2024 рр.:

  • проведено перевірка газових лічильників;
  • перевірка газоаналізаторів;
  • проведено ремонт газового котла. 

-Музейна територія підтримувалася у належному стані:

  • здійснено обрізування дерев у філії;
  • проведено зовнішній косметичний ремонт філії;
  • проведено ремонт даху будівлі по вул. Садова, 16. 

-З метою збереження історичної пам’яті працівники музею проводили прибирання поховань відомих прилучан на території Центрального кладовища.

Відбулося зміцнення матеріально-технічної бази музею, завдяки коштам міського бюджету, коштам спецрахунку та за підтримки  Центру порятунку мистецтва України та Штабу порятунку спадщини, а саме:

-       

Що придбано

Кількість

Сума,тис.грн.

Бюджет

Спецфонд

Спонсор.

1

2

3

4

5

6

7

1

Карман зовнішній до жорсткого диску

1

0,5

-

0,5

-

2

Лічильник обліку електроенергії

1

3,0

3,0

-

-

3

ПВС провід 30 м.

1

2,3

2,3

-

-

4

Замок врізний 

1

0,3

-

0,3

-

5

Комплект блогера

1

0,8

-

-

0,8

6

Фотобокс для предметної зйомки

1

5,0

-

-

5,0

7

Набір фото ворота з фонами

1

2,3

-

-

2,3

8

Сенсорний монітор

1

13,8

-

13,8

-

9

Ноутбук

1

26,2

-

26,2

-

10

USB-накопичувач

1

0,2

-

0,2

-

11

Контейнер з чорнилом

4

1,9

-

1,9

-

12

Лампи та стартери

 

3,0

3,0

-

-

13

Сканер

1

13,2

-

13,2

-

14

Проектор

1

30,0

-

-

30,0

15

Набір поштівок

1000

62,0

-

-

62,0

16

Рекламний флаєр

2000

1,6

-

-

1,6

17

Зарядна станція

1

30,0

-

-

30,0

 

Всього

 

196,1

8,3

56,1

131,7

 

 

 

ЗВІТ

роботи Прилуцького краєзнавчого музею 

ім. В.І. Маслова 

 за 2022 р.

 У 2022 році музей працював згідно планів роботи. Проте, після 24 лютого 2022 р. головним завданням закладу стало збереження музейного зібрання, пропагування історичної спадщини Української державності шляхом розвінчування радянських міфів, пропагування національних традицій українського народу, інформування про героїв України, формування ідентичності молодої особистості за рахунок культурного виховання.

24 лютого 2022 р. експозиція історичного відділу була демонтована, предмети І черги евакуації були підготовлені до евакуації. Згодом вікна музею були убезпечені задля забезпечення цілісності внутрішніх інтер’єрів екпозиції.

У своїй роботі музей керувався Законом України  «Про музеї та музейну справу», а також:

- Указ Президента України від 28.01.2010 № 75 «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті»; 

– Указ Президента України від 11.02.2015 № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні»;

– Закон України від 09.04.2015 № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;»

-  Указ Президента України №286/2019 Про Стратегію національно-патріотичного виховання.

Станом на 30.12.2022 р. штат музею становить 23 одиниці з них: директор – 1, головний зберігач – 1, зав. філією – 1, наукові – 5 Музейний фонд – 66,9 тис. експонатів.

2022 р. музей отримав нагороду за активну участь у реалізації культурно-просвітницького проекту «Україна рятує Європу від Сагайдачного до сьогодення» та нагороджений почесною відзнакою проекту «400 років хотинській битві».

Працівники музею працюють задля Перемоги. Вони активно долучалися й нині долучаються до плетіння маскувальних сіток, благодійних акцій, донатять на необхідні придбання для ЗСУ. 

 

 

І. Науково-дослідна робота:

Закон України «Про музеї та музейну справу» визначає музеї як

науково-дослідні та науково-освітні установи. Науково-дослідна робота –

підґрунтя високоякісної діяльності всього музею.

Розроблено тему:

-      «Радянська пропаганда у побуті»;

-    «Рослини в українському вінку» ( символіка вінка, його композиційний склад, обряд вінкоплетіння, вінкові стрічки, види вінків, вінок як оберіг).

-      Підготовлено статті:

-       «Навчальні заклади міста Прилуки кінця XVIII – поч. XX ст.»;

-       «Козацькі люльки у зібранні Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова»;

-      «Діамант шліфований життям» про художника-акварелиста Е. Усова;

-       «Раритети ґалаганівської колекції козацької доби у зібранні Прилуцького краєзнавчого музею»;

-       «Андрій Лівицький – президент в екзилі»;

-       «Цікава світлина»;

-       «День водно – болотних угідь»;

-       «День сонця».

Підготовлено доповіді:

-      «В єднанні   сила»;

-      «Новорічні вечорниці» ;

-      «Герої Крут – взірець для нащадків» ;

-      «Від Прилук – города до Прилуки - місто»;

-      « О. Вересай, О. Щербин – сліпий співець та вченій»;

-      «Голодомор на Прилуччині» до Дня пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років;

-      «Ластівка міська – символ 2022 року»;

-       «Рослини на Івана Купала»;

-       «Незвичайні чаї»;

-       «Хрін – природний імуномодулятор»;

-       «Рослини – анальгетики»;

Розроблено лекції на теми:

-   «Тигр – символ 2022 року»;

-   «Українська рослина – кріп»;

-   «Рослини – антибіотики»;

-   «Рослинні аспекти в українській традиційній кухні».

Підготовлено розробки:

для дітей дошкільного віку на теми:

-       «Зимова пора»;

-       «Весна іде красу несе»;

-       «Казковий ліс» (рослини в українських народних казках);

-      «Описи комах: сонечко, мурашка, кімнатна муха, комар, жук – олень, жук – носоріг, сколія – гігант;

  для учнів молодших класів на тему: 

-          «Корисні копалини краю» ( інформація про нафту, газ, глину, пісок, бішофіт);

для засідання краєзнавчого товариства:        

-    «Незвичайні рослини в саду»;

-   «Рослини, які захищають від комах»;

-   «З саду до оселі».

  Розроблено екскурсійні матеріали:

-       екскурсія «Прилуки – Дідівці»;

-      екскурсія «Радянська пропаганда».

 

ІІ. Експозиційна робота.

Науково-експозиційна робота – один з основних напрямків музейної

діяльності, який передбачає: створення постійних експозицій, тематичних

стаціонарних та пересувних виставок, а також проведення попередньої

науково-дослідної роботи – наукове проектування експозиції, виставки,

розробка структури, тематико-експозиційного плану, етикетажу, тексту

екскурсії.

Враховуючи те, що візитною карткою музею, його обличчям є

експозиція, у звітному році була виконана робота по реекспозиції філії музею.

Підготувлено ТЕПи:

-      експозиції філії музею  «Побут містян сер. ХХ ст.»; 

-       виставк и филиї музею «Радянська пропаганда».

 

ІІІ. Фондова робота:

-         Складено топографічний план експозиції І та ІІ залів філії музею.

-         Проведено звірку наявності музейних експонатів експозиції філії Прилуцького краєзнавчого музею ім. В. І. Маслова, складено акти на нові експонати.

-         Проведено облік дорогоцінних металів та монет у спеціальних інвентарних книгах та картотеках. Складено звіт про дорогоцінні метали і коштовне каміння, що містяться в музейних предметах за формою 4 Ф.

-       Проведено класифікацію та пораховано предмети основного фонду музею, внесено зміни д звітності за формою 8НК.

-         Проведено первинний облік предметів які надійшли протягом ІУ кв. 2021 р. -  63 од.:

–    в рукописному та електронному варіанті:

–    складено інвентарі картки надходжень;

–    зафотографовано дані предмети;

–    складено уніфіковані паспорти;

–    занесено дані до книги надходжень;

–    інвентарних книг по групам зберігання;

–    книг науково – допоміжного фонду;

–    занесені дані до персональної та предметної картотек.

- Проведено первинний облік музейних предметів основного та допоміжного фондів за І-ІІІ кв. прийнятих по актах 2022 року – 245 од.: 

-     у журналі реєстрації актів.

-     складено в електронному варіанті картки інвентарного опису предметів І-ІІІ кв.;            

-     в рукописному варіанті І-ІІ кв. та електронному варіанті І-ІІІ кв.:

  • в книгах надходжень;
  • інвентарних книгах;
  • книгах науково-допоміжного фонду; 
  • складено уніфіковані паспорти за І-ІІ кв. – 143 од.;
  • складено фотокартотеку предметів та упорядковано по групах

зберігання за І-ІІ кв .

  • занесено дані до персональної, предметної, географічної картотек І-ІІІ кв.;
  • занесено облікові дані до інвентарної картотеки І-ІІІ кв;
  • в книгах надходження на тимчасове користування – 96 од.

- Складено протоколи ФЗК  за І - ІІІ кв. 

- Упорядковано та проведено маркування предметів, що надійшли до музею з МОК – 1868 од.

- Робота з інвентарною картотекою: рознесено дані про предмети науково-допоміжного фонду: ДДФ – 1067 од.; ПДФ – 538 од.

- Проведено облік предметів допоміжного фонду у рукописних книгах науково-допоміжного фонду групи ДДФ:

-      за 1985-1989 рр. - 192 од.

-      за 1990-1993 рр. - 114 од. 

-     Проведено облік предметів за 1984 р. в рукописному варіанті в інвентарних книгах групи «Фотографія» - 147 од.

- Поновлено записи у книгах вступу за минулі роки 1998-1999 рр. – 244 од.

- Проведено топографічний опис предметів у фондосховищі та зроблено відповідні записи в книгах надходження щодо місцезнаходження предметів:

  1. групи «Мистецтво» 

- стелаж № 7 (роботи в папках) – 1095 од.

 - стелаж № 6 (роботи в папках) – 797 од. 

  1. групи «Етнографія» (тканина) – 1377 од.                              

-       Поновлено етикетаж на предметах відділу «Мистецтво» - ікони (основний фонд). 

-       Проведено маркування предметів:

  • «Документи» - 934 од.
  • «Етнографія» - 1444 од.

-       Прийнято та упорядковано предмети згідно актів – приймання передавання, які надійшли із філії музею. 

ХІУ. Проставлено інвентарні номери на картки інвентарного опису:

  • 2014 р. – 485 од.;
  • 1999 р. – 415 од.

-       Для запобігання появи шкідників проводити постійно дезактивацію музейного фонду відділу «Етнографія» (тканина, деревина)

 

IV. Науко-просвітницька робота.

Музей існує для відвідувачів. Саме їхній інтерес до музею є

визначальним критерієм його успішності. Культурно-просвітницька робота

дозволяє музею бути ефективним, формувати і розширювати свою

аудиторію, відповідати її запитам, бути частиною сучасної культурної

індустрії.

В умовах війни науково-просвітницька робота музею набувала нових різноманітних форм, а саме:лекції, виставки, зустрічі поза музеєм.

Проекти згенеровані:

-       «Час ТвориТИ»  Freedom House щодо творчості і життя аквареліста Е. Усова;

-      УКФ – проект «Безбарєрна культурна освіта» передбачає підготовку та реалізацію освітньої програми з локальної спадщини для людей з обмеженими можливостями - відмова;

-      УКФ – проект «Відкритий музейний публічний простір - Територія діалогу» передбачає створення відкритого музейного публічного простору – результат невідомий;

-      ГО «Інша освіта» за підтримки Європейського Союзу - Участь у програмі «Сила тут: жива культурна спадщина» - відмова;

-      NED Громадські ініціативи України - проект «Історичний хаб – освітній табір формування громадського суспільства міста Прилуки» на базі філії музею, щодо вивчення локальної спадщини, розвінчування радянських міфів - відмова;

-      Фундація змін – проект «Створення віртуального туру історичним відділом Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова - відмова;

-      МХП/Громаді – проект «Віртуальна експозиція історичного відділу Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова» - відмова;

-      Goethe Institut (Германія) – проект «Віртуальна експозиція історичного відділу Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова» - відмова;

-      АРПІ (Агенство з розвитку пиватнизх ініціатив) /NED – проект «Літня музейна школа» - очікуємо результату;

 

Проекти реалізовані:

-      ГО «Розвиток громадських компетентностей в Україні» - проект «Літний клуб ДЕМО», музей удосконалив матеріальну базу для проведення дитячих заходів, орієнтовно на суму 50 тис. грн., а це: каремати, м’ячі, фліпчарт, фарби, пензлики, настільні ігри і таке інше.

-      Museum Berlin-Rarlshorst проект «Забезпечення збереження документів та архівних фондів українських партнерських установ мережі допомоги пережившим націонал-соціалістичні переслідування». Дякуючи підтримці колег та фінансуванню Уповноваженого федерального уряду з питань культури та ЗМІ Німеччини Прилуцький краєзнавчий музей отримав 5 тис. євро на придбання оргтехніки (фотоапарат, спалах, штатив, екран, нетбук, монітор, 2 осушувачі);

-      Громадській організації БУР (Будуємо Україну Разом) – проект «Історічній хаб». БУР - це масштабний всеукраїнський рух, що формує нову генерацію відповідальних та проактивних українців, які творять зміни. Було реалізовано проект «Історичний хаб» - простір для спілкування на базі музейної філії. Придбано матеріали для косметичного ремонту на суму 20 тис. грн.;

-      Музейній кризовій центр/ Museum Crisis Center. Прилуцький краєзнавчий музей отримав фінансову підтримку  в розмірі 186 тис. грн. Завдячуючи цьому вдалося модернізувати охоронно-тривожну пожежну сигналізацію музею, фондосховища, філії. Придбано OSB, сейфи для облікової документації, осушувачі та вогнестійкі двері. (3шт.); 

-      проект «Школа амбасадорів 2022» (підлітки) – 13 випускників.

-      проект «Школа амбасадорів – 2022. Дорослі» - 16 випускників.

 Відкриті виставки:

-      «Зимова заметіль» виставка мистецьких творів зимового пейзажу із зібрання музею;

-      виставка УІНПУ «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ» - 2;

-      виставка УІНПУ «Символ твоєї свободи. 100 років Державного герба України»;

-      «Комунізм=Рашизм» виставка Галузевого архіву та УІНПУ;

-      фотовиставка «Прилуки в часі»;

-      до Дня захисників і захисниць України та Дня Українського козацтва;

-      виставка плакатів Національного музею Голодомору-геноциду «Голодомор: нищення ідентичності»;

-      виставка плакатів «Прилуки крізь віки» - 2;

-      «Я і Україна» виставка художніх робіт Донецького обласного навчально-методичного центру культури до Дня Незалежності України;

-      «Покликання буті художником» мистецькі роботи П. Бережного;

-      «Медове літо з ароматом гіркоти» мистецькі роботи П. Драговенко;

-      «І буде жити Україна» мистецькі роботи прилуцьких майстрів пензля;

-      «Асоль вже не та…» виставка копій міжнародної виставки карикатури;

-      «Етно-код української нації» до Дня вишиванки;

-      «Захисники земні й небесні» фотовиставка матерів, дружин, доньок загиблих героїв-прнилучан сучасної війни;

-      виставка робіт вихованців студії КімNata;

-      «Іграшковий світ новоріччя» - виставка новорічних прикрас з елементами радянської пропаганди.

-      «Україна вишивана» фотозона до Дня вишиванки;

Загальноміські заходи:

-      «Прилук-город» з нагоди відзначення 240-річчя надання Прилукам статусу міста;

-      «Мученики земні – ангели небесні» мітинг пам’яті вшанування жертв Голодоморів 1932-1933 рр.  

Зум: конференції, семінари, круглі столи:

-       зум-круглій стіл «Музей у стані війни» з нагоди 128-ї річниці з дня заснування Прилуцького краєзнавчого музею ім. В.І. Маслова;

-       ХХХ міжнародна науково-практична конференція «Нові дослідження пам’яток козацької доби»;

-       круглий стіл до Дня Соборності України «В єднанні   сила»;

-       зум- зустріч з нагоди урочистої церемонії нагородження переможців Фестивалю відеороликів про літні дитячі клуби «CernihivKOLO fest»;

-       он-лайн круглий стіл «Практики інтеграції ВПО в локальний контекст» (АРПІ);

-       зум конференція від ГО «Музей відкрито на ремонт» та УКФ «Куди податися музеям» (грантові можливості від УКФ);

-       участь у круглому столі з нагоди 300-річчя Григорія Сковороди.

 Цикл телепрограм:

 «Знай наших»:

-      М. І. Міхновський;

-      І. К. Бровченко;

-      М. І. Лисенко;

-      М. П. Старицький;

-      М. Д. Леонтович;

-      промо-відео «І буде жити Україна»; 

«Вулиці міста»:

-      Пушкіна та Костянтинівська;

-       Миколаївська, Михайлівська

-      Толстого, Лєрмонтова, Тургенєва, Сєрова, Чаковського;

-      Тімірязєв, Вавілова;

«Природа нашого краю»:

- «Кіт – родич тигра»;

- «Ластівка – символ 2022 року»;

- «Береза на зелені свята»;

- «Звіробій на Івана Купала».

Радіо виступи: 

програма обласного радіо «Проста історія»:

- тема «Ярема Вишневецький»;

- тема «Г. П. Галаган»;

радіо хвиля ТІМ-FM:

-      тема День міста; 

-      проект «Школа амбасадорів».

Краєзнавчо-інформаційні години:

 - «Новорічні вечорниці»;

- «Герої Крут – взірець для нащадків» до Дня пам’яті Героїв Крут; 

- «Зимові свята»;

- «Заради гідності та свободи» до Дня Гідності та Свободи;

- «Солдати невидимої війни» з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- «Українські традиційні новорічні свята» -3 заходи;

- «А що третє свято – святе Водохреща»;

- «Дорога у безсмертя» до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту; 

- « Ой, зів’ю вінки та на всі святки» до Святої Трійці;

 - «Допоки пам’ять в серці не згасає.»  до Дня пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років;

- «Мудрі шахи  до Міжнародного дня шахів; 

- «Ті, хто наближає Перемогу»  до Дня волонтера;

- «Охорона птахів»;

- «Підготовка тварин до зими»;

- «Традиційні музейні чаювання» - 2;

- «Українські традиційні свята» - 2;

- «НаПисання»: до Дня української писемності та мови.

Лекції, відео-лекції:

-  лекція для УТОС «Українська Державність»;

-  лекція для УТОС «Вулиці міста»;

-  лекція для УТОС «Корисні рослини міста»;

-  лекція для УТОС «Ріка нашого краю»;

- лекція УТОС за темою «Прилуки крізь віки»;

- лекція для школярів на тему «Перелітні птахи»;

- лекція для школярів на тему «Шкідливість паління опалого листя»;

- відео-презентація «Соцреалізм у зібранні музею»;

- відео-презентація «Прилуки в роки Другої світової війни 1939-1945 рр.»

Екскурсії: проведено 58 екскурсій із них тематичні:

-      розважально-інформаційні екскурсії «Прилуки мистецькі» з вихованцями Арт-студії «KimNata»;

-      «Природа зимою»;

-       розважальний екскурс «Діти природи» до Дня захисту дітей;

-      «Паркова зона міста - енергетика дерев»;

-      «Рослинні символи»;

-       «Я і навколишнє середовище»;

-      «Здоровий спосіб життя» тематична екскурсія для школярів;

-       «Декоративні породи парку»;

-      «Магія дерев».

 Квести,  пізнавально-розважальні заходи:

-      "Відкрий. Дізнайся. Закохайся!" квест з нагоди Дня міста;

-       «Українська революція 1917-1921 рр.» інформативно-пізнавальна гра;

-      «Я і Україна» квест до Дня незалежності України;

-      «Прилуцькі козацькі» до Дня козацтва;

-      квест-гра до дня народження - 3;

-      квест-дендротерапія з учасниками занять літнього клубу «Демо»;

-      квест «Прилуки мистецькі» для вихованців студії КімNata.

 Майстер-класи (МК):

-         МК  з виготовлення новорічних листівок (4);

-         МК до Дня вишиванки – вишивання герба України;

-         МК  до Дня захисту дітей в рамках музейної зустрічі «Діти природи».

-         МК з виготовлення янгола-мотанки - 4 зустрічі.

 Проведено акції: 

-         Міжнародна акція «Ніч у музеї»;

-      «Музейне селфі»;

-       «Тепла листівка» в партнерстві з Регіональною Дирекцією оператора поштового зв’язку «Укрпошта».

-      «Квітучі сади Перемоги» - озеленення філії музею;

-      1000 грн. «ковідна» - акція спрямована на придбанн рам для мистецьких робіт із зібрання музею.

Діяльність музейної сторінки в соціальній мережі Фейсбук:

підписників 2400 чол.;

підготовлені інформаційні, рекламні - 257 пости:

зокрема:

-      інформація щодо проведених заходів;

-      щедрівки, колядки з архіву В. І. Маслова;

-      до Дня української хустки;

-      про 2-гу радянсько-українську війну;

-      - про земляків-крутянців;

-      - про Прилуцький повіт;

-      - про «Небесну сотню»;

-      - про «Конституцію Пилипа Орлика»;

-      -про «Торгсин»;

-      до Дня пам’яток та визначних місць;

-      до Дня народження актора М. Ф. Яковченка 

-      «Квітучий сад Перемоги»;

-      до Дня народження Г.П. Галагана;

-      до Дня археолога (Макаренко та археологічні пам’ятки міста);

-      надходження до музейної колекції експонатів – підсвічника «Янгол», виготовленого із гільзи, книга «Псалтир», марки подій російсько-української війни;

-      до Дня прапора (історія державного прапора у місті  Прилуки, 1991 р.);

-      День народження Т. Федоренко;

-      про заснування Г.П. Галаганом Ощадно-позичкового товариства;

-      до Дня народження Г. Ігнатенко;

-      до Дня вишивальниць;

-      про Батуринську трагедію;

-      Дня місцевого самоврядування;

-      до дня народження В.І. Маслова;

-      пожежа у місті 18 ст.;

-      день народження Іоасафа Бєлгородського; 

-      історія Стрітенського собору;

-      про заснування Прилуцького краєзнавчого музею;

-      до Дня народження О. Івахненка;

-      до Дня народження Г. Ігнатенко;

-      до Дня працівників радіо, ТБ та зв’язку про виникнення телебачення та радіовузла в Прилуках;

-       історія Будинку культури заводу Будмаш;

-      до дня народження О. Ведміцького;

-       пости на природничу тематику: «Рослини для очищення організму», «Хлорофітум для кухні», «Бузок», «День горіха», «Небезпечна сусідка», «Надоїдлива комаха», «12 липня – Петра і Павла», «Пантелемон – цілитель», «Ілля», «Малина на Явдоху», «Волошки на Мирона», «Брусниця», «День краси», «День захисту тварин», «Тварини на гербах Чернігівщини», «Зігріє гірчиця», «Чудодійний лавр», «Барбарис – корисно і смачно», «Сільськогосподарські продукти», «Корисні продукти осені», «День прав тварин», «Вічнозелений ялівець», «Різдвяний символ – омела».

 

Засідання краєзнавчого товариства:

     - «Гортаємо сторінки життя міста над Удаєм» до Дня міста;

     - «Від козацтва до сьогодення» до свята Покрови Божої Матері, Дня  українського козацтва, Дня захисника України;

      - «Нетрадиційні рослини для саду» ;

      - «Виноград- ягода сонця, рослини – антибіотики» (до Дня виноградаря і винороба України ;

       - «Дідівці - садиба творчості і доброти»;

 V. Науково-методична робота:

проведена робота робочої групи щодо перейменування вулиць міста: надання історичних довідок про старі назви вулиць, пропозиції щодо нових назв, інформування про особистості, ім’ям яких пропонують до перейменування;

-      підготовлено календар пам’ятних дат на 2023рік;

-      проведено анкетування – опитування громадян, які проживають у

    будинках по вулицям: Гімназичній, Земській щодо  збереження будинкової архітектури міста (складено 18 анкет);

-       надавалася методична допомога:

-  Департаменту культури і туризму щодо виявлення пам’яток культурної спадщини на території міста Прилуки;

-  А. Корж тема «Скіфи на Прилуччині»;

-  А. Бакалінська тема «Народні пісні Прилуччини»;

-  Л. Іваненко «Собор Різдва Богородиці»;

-  А. Фесенко «Художники-прилучани».

-     Надана інформація про заклад для політехнічного університету (Мілан) задля створення онлайн-платформи про музеї України.

 VI. Збиральницька робота:

-       Зібрано у 2022 р. – 294 предметів: 88 – основного фонду,  206 - допоміжного фонду.

-       Проведено огляд вулиць Соборної, Шевченка, Гоголя з метою фотофіксації старих будинків (фасади, цегляні кладки).

-       Зібрано матеріали про загиблих учасників російсько-української війни: світлини, особисті речі, 16 анкет.

-       Зібрано предмети російських військових.

-       Зібрано марки, конверти з подіями сучасної війни: пес Патрон, музей Сковороди, руський корабль…….

 VIІ. Туристична дільність:

Туристична діяльність музею була у певній мірі пригальмована саме через події повномасштабної війни.

У звітному році музей:

-      надавав інформативні довідки відділу молоді та спорту прілуцької міської ради щодо потенційного туристичного вело маршруту містом Прилуки;

-      сформовано туристичний маршрут «Прилуки - Дідівці».

     висвітлювалася інформація на сторінці Priluky.travel у соціальній мережі Фейсбук:  

-    надавалися екскурсійні послуги туристичним групам агенцій «Валіза», «КраїнаЮа», екскурсантам з  Ніжина, Пирятина.

 VIІІ. Господарська робота:

–        Проведено підготовку до опалювального періоду 2022-2023 рр.:

-      проведено заміри опору ізоляції;

-      перевірка газоаналізаторів;

-      проведено ремонт газового котла;

-      пройдено навчання відповідального за газове господарство;

-      замінено радіатори системі опалення фондосховища та музею – 3.

–        Музейна територія підтримувалася у належному стані:

-      здійснено обрізування дерев у філії;

-      пофарбовано ганок філії;

-      висаджено квиті у філії музею;

–        З метою збереження історичної пам’яті працівники музею проводили прибирання поховань відомих прилучан на території Центрального кладовища.

–        Виконано поточний ремонт інтер’єру філії музею.

–        Відбулося зміцнення матеріально-технічної бази музею, завдяки коштам міського бюджету, коштам спецрахунку та :

-       ГО «Порятунок культурної спадщини», музей убезпечив фасадні вікна (орієнтовно 10 тис. грн.).;

-       За підтримки  волонтерськіи діяльнсті музейниці Ірини Нікіфорової, Центру порятунку мистецтва України та Штабу порятунку спадщини, завдяки європейським колегам музей отримав – генератор вартістю 6 тис. євро, вогнегасники 12 шт., велику кількість пакувального матеріалу;

-       придбано два комплектів настільної гри «УПА» та «Українська революція 1917-1921рр.»;

-       за підтримки Чернігівського ТІЦу музей отримав обігрівач;

-       за підтримки БО «Шевченківський Гай» та Лесі Клименко музей отримав пакувальні скрині.

-       Загалом:

Що придбано

Кількість

Сума,тис.грн.

Бюджет

Спецфонд

Спонсор.

1

2

3

4

5

6

7

1

Двері металеві протипожежні

3

35,6

-

-

35,6

2

Осушувачі повітря

6

73,8

-

-

73,8

3

Обладнання охоронної сигналізації

1

57,0

-

-

57,0

4

Плита ОСБ

30

10,0

-

-

10,0

5

Сейф металевий

2

11,2

-

-

11,2

6

Вогнегасники

12

12,0

-

-

12,0

7

ДСП плита

 

11,4

11,4

-

-

8

Радіатори

3

12,1

12,1

-

-

9

Лампи та стартери

 

4,5

4,5

-

-

10

Рамки

42

1,2

1,2

-

-

11

Кабель мультимедійний

1

0,3

-

0,3

-

12

Змішувач для умивальника

1

0,7

-

0,7

-

13

Мишка до ноутбука

1

3,6

-

-

3,6

14

Клавіатура 

1

7,2

-

-

7,2

15

USB-хаб

1

2,2

-

-

2,2

16

Кабель мультимедійний

1

0,2

-

-

0,2

17

Жорсткий диск

1

5,3

-

-

5,3

18

Карта пам’яті 

1

1,4

-

-

1,4

19

Осушувач

2

19,9

-

-

19,9

20

Штатив

1

4,5

-

-

4,5

21

Чохол до ноутбука

1

2,4

-

-

2,4

22

Батарейки

4

0,2

-

-

0,2

23

Портативне облако

1

12,0

-

-

12,0

24

Ноутбук

1

54,8

-

-

54,8

25

Монітор

1

10,8

-

-

10,8

26

Цифровий фотоапарат

1

40,9

-

-

40,9

27

Зовнішній спалах

1

15,0

-

-

15,0

28

Генератор

1

150,0

-

-

150,0

29

Фасад під скло до шафи

1

3,3

3,3

-

-

 

Всього

 

563,5

32,5

1,0

530,0

                                                                                                                                                         

ЗВІТ

роботи Прилуцького краєзнавчого музею
ім. В.І. Маслова
за 2021 р.

Головним завданням діяльності закладу у 2021 році була робота, спрямована на підтримку Української державності, національних традицій українського народу та формування ідентичності молодої особистості за рахунок культурного виховання.

У своїй роботі музей керувався Законом України «Про музеї та музейну справу», а також:
- Указ Президента України від 22.01.2016 р. «Про заходи з відзначення Української революції 1917 – 1921 рр.»;
- Указ Президента України від 28.01.2010 № 75 «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті»;

– Указ Президента України від 11.02.2015 № 69/2015 «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні»;

– Закон України від 09.04.2015 № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»;»
- Указ Президента України №286/2019 Про Стратегію національно-патріотичного виховання.

Станом на 30.12.2021 р. штат музею становить 24 одиниці з них: директор – 1, головний зберігач – 1, зав. філією – 1, наукові – 6. Музейний фонд – 66,6 тис. експонатів.

 

І. Науково-дослідна робота:

Закон України «Про музеї та музейну справу» визначає музеї як
науково-дослідні та науково-освітні установи. Науково-дослідна робота –
підґрунтя високоякісної діяльності всього музею.

1. Робота над темами:

• «Храм Різдва Богородиці» - тема присвячена історії храму. У результаті роботи в Інституті рукописів НБУВ, зокрема з фондами Василя Маслова, Сергія Маслова, Стефана Таранушенка були виявлені нові світлини храму поч. ХХ ст., записи щедрівок та колядок записаних на Прилуччині на початку ХХ ст. У процесі роботи над темою опрацьовані описи з архіву древніх актів (РФ), зокрема матеріали щодо вигляду нині втраченої дзвіниці храму.
• «Мистецький і життєвий шлях художника Е.П. Усова». Тема дослідження творчого шляху художника Е. Усова. З метою виявлення нових фактів біографії митця, розшуку рідних художника були надіслані листи художнім училищам Києва та Кишинева, а також музеям та міській адміністрації м. Кишинева. Як результат, отримано копії художніх робіт автора (8 шт.) з Національного музею мистецтв м. Кишинів.

• «Лісовий кіт на Прилуччині». Зібрано інформацію про перебування лісового кота на Прилуччині, налагоджено зв'язок з працівниками лісового господарства, опрацьовано сайти з описом тварини, підготовлено опис кота, як біологічного виду: зовнішній вигляд, поширення, розмноження; відомості про одомашнення котів.
• «Дослідження природничої діяльності Котеленця І.І.». Проведена робота у фондах музею: опрацьовано персональну картотеку Котеленця І. І., опрацьовано 4 номера журналу «Пасічник», пошук інформації у місцевих краєзнавців та родичів, зв'язок з українською спілкою пасічників, зв'язок з редакцією журналу «Бджільництво», пошук на інтернет сайтах, зв'язок з Батуринським музеєм, музеєм бджільництва в Переяслав – Хмельницькому.

• Проведено дослідження про перебування тетерука та дрофи на Прилуччині. Налагоджений зв'язок з мисливськими господарствами, з місцевим таксидермістом, Ніжинським краєзнавчим музеєм, екологічною службою міста, огляд інтернет сайтів, пошук інформації у збірці наукових праць по орнітології Ніжинського університету, огляд енциклопедії мігруючих тварин, огляд видання «Рідкісні види птахів агроландшафтів Полісся та Лісостепу», зв'язок з Ічнянським національним парком, зв'язок з орніторологом Пасічником С.В., зв'язок з департаментом екології. Підготовлено опис дрофи, розмноження, міграції, охорона.
• «Сили природи в українській міфології». У результаті підібрано та опрацьовано інформацію про водяника, польовика, лісовика, мавку, бабая, вовкулаку, пічника, скарбника, оха, долю, домовика, русалку, відьму, бузничого. Окремим розділом досліджено «Природні явища». Підготовлено інформацію про грозу, грім, блискавку, дощ, веселку, вітер, туман, мороз, міфологічні уявлення українців про природні явища, прогнозування погоди на найближчий час, достроковий прогноз погоди, прикмети передбачення врожаю.

• «Бджільництво». У результаті дослідження підготовлено інформацію про типи, види вуликів, опис медоносної бджоли, продукти бджільництва.

• «Ми дружимо з пташками». Підготовлено розробку для дітей дошкільного віку. Розробка передбачає пізнавальний та розважальний компоненти, а саме: інформацію про птахів, які зимують на території Прилуччини: шишкар ялиновий, снігур, чечітка звичайна, омелюх, які зустрічаються в межах міста, загадки про них, фізкультхвилинки, мультфільми, пазли та розмальовки на тему птахів.


• Підготовлено розробку для занять з дошкільнятами на тему «Зимові клопоти тварин».

• «Прилуки у Другій світовій війні». Опрацьована картотека учасників Другої світової війни, складено біографічні довідки прилучан для презентацій електронних версій основних битв ІІ Світової війни за участі прилучан, а саме:
- «Визволення України» (учасники визволення Києва, битви за Дніпро Корсунь-Шевченківської битви);
- «Прилучани - учасники бойових дій у Білорусії»;
- «Прилучани -учасники штурму Берліна, Параду Перемоги»;
- «Прилучани - учасники бойових дій у Болгарії»;
- «Прилучани - учасники бойових дій у Прибалтики»;
- «Прилуччани - учасники бойових дій у Чехословаччини»;
- «Прилуччани – учасники бойових дій у Польщі».
Як результат - напрацьована електронна база експозиції філії ім. О. Кошового, підібрані зразки зброї для експозиції ІІІ залу «Зброя»;

2. Участь у круглих столах, освітніх програмах:

- до 150-ї річниці заснування колегії ім. П. Галагана у м. Києві (м. Київ);
- освітня програма обміну досвідом Museum Education (м. Київ).

3. Підготувлено лекції, презентації та доповіді:

- «Герб м. Прилуки»;
- «Прилуцькі полковники»;
- «Прилуцька фортеця»;
- «Солдати невидимої війни» до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- «Українські традиційні новорічні свята»;
- «Бик – тварина і символ»;
- «Народна рослина (конопля)»;
- «Очерет – рослина їжа і будівельник»;
- «Сніп – символ багатства»;
- «Використання сої в народному господарстві»;
- «Осінні лісові дари»;
- «Адвентивні рослини»;
- «Синиця чубата – птах 2021 року»;
- «Музеї, значення та різновиди»;
- «Відомості про гречку»;
- «Льон – прядильна рослина»;
- «Символи на вишиванці»;
- «Зелені свята»;
- «Продукти бджільництва»;
- «Осінній кошик»;
- «Правила збору лікарських рослин»;

4. Розроблено та доповнено екскурсійні матеріали:

- екскурсія до виставки «Воїнство»;
- додатки ексурсії по відділу історії;
- інформаційні додатки, фото до екскурсії «Прилуки крізь віки»;
- природничий відділ: додаток до екскурсії 1 залу, додаток до екскурсії 6 залу щодо опису лікарських рослин, а саме: береза, деревій, звіробій, чистотіл, полин, лопух, спориш, цмин.
- «Екскурсія на тваринницьку ферму» до екскурсу «Екологічний продукт з душею»;

5. Підготовлено статті:

- «Карантин як виклик для нових форм комунікації музею»;
- «Вулиці міста»: Андріївська, Богунська, Житня, Мазепи, Миколаївська, Михайлівська, Могилевського, Костянтинівська, Костомарова, Панченка, Піонерська, Трубарівська, Сагайдачного, Лісовська, Юрченка, Яковченка - 16;
- «День яблуні»;
- «День колекціонування каменів»;
- «Проблема мілководдя річки Удай в Прилуцькому регіоні».

ІІ. Експозиційна робота.
Науково-експозиційна робота – один з основних напрямків музейної
діяльності, який передбачає: створення постійних експозицій, тематичних
стаціонарних та пересувних виставок, а також проведення попередньої
науково-дослідної роботи – наукове проектування експозиції, виставки,
розробка структури, тематико-експозиційного плану, етикетажу, тексту
екскурсії.
Враховуючи те, що візитною карткою музею, його обличчям є
експозиція, у звітному році була виконана наступна робота:
1. Підготувлено ТЕПи:

- виставки «Воїнство»;
- постійно діючої виставки «Зброя»;
- до виставки П. Драговенка;
- до виставки О. Шевченко;
- до виставки «Мистецька заметіль».

2. Експозиція:
- відділу природи:
• доповнено експозиційною вітриною кістками давніх тварин;
• доповнено опудалом кота лісового та сороки;
• доповнено вітринами із зразками лікарських рослин.
3. Проведено звірку наявності музейних експонатів, що зберігаються у експозиції філії ім. О. Кошового Прилуцького краєзнавчого музею ім. В. І. Маслова, складено акти на нові експонати.

ІІІ. ФОНДОВА РОБОТА:
І. Облік.
І.1. Проведено первинний облік музейних предметів основного та допоміжного фондів прийнятих по актах 2021року – 467 од.
І.2. У журналі реєстрації актів які надійшли протягом 2021року.
І.3. Складено протоколи ФЗК.
І.4. У рукописному та електронному варіанті:
- у книгу вступу;
- інвентарних книгах та книгах науково-допоміжного фонду;
- занесені дані до персональної, предметної, географічної картотек;
- занесені облікові дані до інвентарної картотеки.
І.5. У електронному варіанті:
- складено та віддрукувано картки інвентарного опису предметів;
- складено та віддрукувано уніфіковані паспорти;
- зафотографовано та складено фотокартотеку предметів.
І.6. Проведено облік предметів переданих на тимчасове користування в книгах обліку предметів взятих на тимчасове користування.
ІІ. Проведено облік предметів (кореспонденція Кошової О.М.), які не були обліковані в минулі роки:
ІІ.1. У рукописних книгах науково допоміжного фонду – 3089 од.;
ІІ.2. Проведено маркування предметів та упорядковано згідно груп зберігання – 5621 од.
ІІІ. Відновлено облік музейних предметів за минулі роки в рукописному варіанті:
- в інвентарних книгах відділу «ФГ»– 1466 од.
- в книзі надходжень за 1997 -1998 рр. – 2406 од.
ІV. Складено топографічний опис предметів групи «Мистецтво» - 2657 од.
V. Поновлено інвентарні номери предметів групи «Мистецтво», Документи» - 5499 од.
VІІ. Складено відповідні документи на унікальні музейні предмети для занесення до Державного реєстру (перелік предметів, уніфіковані паспорти, експертні висновки).
VІІІ. Зроблено копії газети «Скарбниця» 2005-2009 рр.
ІХ. Підготовлено предмети відділу «Фотографія», «Документи» для копіювання науковими співробітникам (61 од.).
Х. Підібрано музейні предмети на виставки:
- присвячену Дню вишиванки;
- присвячену вшануванню жертв Голодомору 193-1933 рр.;
- присвячену вшануванню воїнів АТО та їх сімей;
- картини Ю.А. Коваленка;
- «Мистецька заметіль».
ХІ. Проведено звірку наявності предметів:
- у філії ім. О. Кошового;
- групи «Етнографія» (гранати).
ХІІ. Для запобігання появи шкідників постійно проводилась дезактивація та чищення музейного фонду відділу «Етнографія» (тканина, деревина).

IV. Науко-просвітницька робота.
Музей існує для відвідувачів. Саме їхній інтерес до музею є
визначальним критерієм його успішності. Культурно-просвітницька робота
дозволяє музею бути ефективним, формувати і розширювати свою
аудиторію, відповідати її запитам, бути частиною сучасної культурної
індустрії.
В умовах дотримання карантину науково-просвітницька робота музею набувала нових різноманітних форм, а саме: онлайн: лекції, виставки, зустрічі поза музеєм.

1. Проєкти:
• реалізовані:

- проєкт «Віртуальний тур прилуцькою фортецею 17-19 ст.». За ініціативи АРПІ в рамках проекту «Спадщина для розвитку-II: підвищення управлінської спроможності малих громад України через залучення молоді» за спів фінансування Національного Фонду на підтримку демократії (NED) було реалізовано проєкт «Віртуальний тур прилуцькою фортецею 17-19 ст.». У процесі реалізації проєкту музейники пройшли навчання з інтерпритації спадщини, була проведена аналітика спадщини міста Прилуки, підготовлені історичні довідки, опрацьовані фотоархіви, сформовані актуальності та підготовлено план інтерпритації спадщини. У результаті отримано продукт: віртуальний тур, листівка, настільний календар з 3Д макетом фортеці та план інтерпритації спадщини міста Прилуки;

- проєкт ТОВ «ФРІДЖЕН ГРУП» щодо просування туристичного потенціалу міста Прилуки та розвитку масового туризму міста шляхом створення сучасних цифрових, туристичних продуктів, розвитку туристичних дестинацій, пропаганди туристичних маршрутів, завдяки підвищенню якості та діджиталізації туристичних послуг та всебічної промоції потенціалу міста.
У результаті був створено мобільний додаток квест-тур «Прилуки open» -діджиталізований туристичний маршрут історичною частиною міста. Продукт з 10 локацій для самостійного екскурсування історичною частиною міста.

- інтеграційний захід "Перетин світів» у рамках проєкту «Вдосконалення системи психологічної підтримки в громадах, що надають соціальні послуги ветеранам АТО/ООС та їх родинам» за підтримки фонду Міжнародної солідарності в Україні на території філії краєзнавчого музею (учасники висадили алею Пам`яті з троянд, створили розпис прилеглої стіни в силуетах найупізнаваних пам`яток міста);

- проєкт «Школа амбасадорів» реалізована в межах реалізації проєкту Благодійної організації «Благодійний фонд «Карітас-Київ» «Створення соціальних центрів для посилення можливостей подолання труднощів та розвитку потенціалу самодопомоги постраждалих від конфлікту людей і громад в Україні». У результаті реалізації школи для амбасадорів було проведено ряд МК з риторики, зустрічі з священником, огляд архітектури міста. Випускниками школи стали 11 амбасадорів. Було встановлено 20 GR-кодів на історико-архітектурних об’єктах міста та виготовлено буклет «Прилуки закодовані».
• згенеровані:
- проєкт «Відкритий громадський простір» в рамках програми House of Europe у конкурсі наінфраструктурні гранти #3 та #4 - не став переможцем.
- проєкт на УКФ «Відкритий музейний простір - Територія діалогу».
Тема проєкту - реактуалізації та нова стратегія діяльності пострадянського музею. Ідея - створення відкритого музейного простору шляхом реекспозиції філії Прилуцького краєзнавчого музею ім. В. І. Маслова - пам’ятки історії радянської доби (будинок героя підпільної організації «Молода гвардія» Олега Кошового) – не став переможцем.

 

 

1. Відкриті виставки:

• виставка УІНПУ «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ» - 2;
• виставка УІНПУ «Символ твоєї свободи. 100 років Державного герба України»;
• фотовиставка «Прилуки в часі»;
• до Дня захисників і захисниць України та Дня Українського козацтва;
• виставка плакатів Національного музею Голодомору-геноциду «Голодомор: нищення ідентичності»;
• виставка плакатів «Прилуки крізь віки» - 7;
• «Мистецька заметіль» виставка художніх творів з колекції музею;
• виставка художніх робіт Ольги Шевченко;
• виставка ч/б фото із зібрання музею «Колесо часу»;
• «Майстриня голки та нитки» виставка декоративно-прикладного мистецтва Г. Б. Халдай;
• виставка портретів жінок героїв АТО «Воїни світла й добра»;
• «Прилуки козацькі» з нагоди Дня українського козацтва;
• «Прилуцький Сократ» до 80-ти річчя художника Ю. А. Коваленка;
• «Жива історія війни» фотодокументальна виставка до Дня пам’яті і примирення;
• виставка мініатюрної скульптури «Воїнство»;
• «Україна вишивана» до Всесвітнього дня вишиванки;
• виставка УІНПУ «Українська революція. Регіональний вимір»;
• виставка УІНПУ «Проти Голіафа» до Дня пам’яті і примирення;
• фотовиставка Аліни Іванової;
• виставка мистецьких робіт П. Драговенко.
• «Новорічна іграшка» онлайн виставка;
• «Шевченкіана музею» онлайн виставка;
• «Зачарує зима, зачарує…» онлайн виставка.

2. Загальноміські заходи:

- ІІІ краєзнавча премії ім. Дмитра Шкоропада «Рідний край»;


- Мітинг пам’яті вшанування жертв Голодоморів 1932-1933 рр. «Мученики земні – ангели небесні»;
- «Прийди, прийди до мене, Неділенько Зелена» (історія, звичаї та обряди святкування, фольклор, кухня, майстер клас з плетіння вінків);
- «Молодіжні ініціативи у розвитку спадщини міста» в рамках проєкту «Віртуальний тур прилуцькою фортецею 17-19 ст.»;
- «Україна вишивана» фотозона до Дня вишиванки.

3. Цикл телепрограм «Історія у музейних експонатах»:

- «Шевченко на Прилуччині»;
- «Щедрий вечір»;
- «Різдво Христове»;
- «Хрещення Господнє»;
- «Синиця – птах року»;
- «Бик – символ року»;
- «Лікарські трави».

4. Радіо виступи:
- програма обласного радіо «Проста історія» - тема «Знані полковницькі роди Прилук».
- радіохвиля ТІМ-FM теми: школа амбасадорів, віртуальний тур прилуцькою фортецею, Міжнародний день музеїв.
- телепроект О. Володарського «Сповідь»

5. Проведено вечірні кінопокази документальних фільмів:
- «Україна. Повернення своєї історії»;
- «Скарби нації. Україна. Повернення своєї історії»;
- «Таємниці великих українців. Анна Київська»;
- «Таємниці великих українців. Данило Галицький»;
- «Таємниці великих українців. Богдан Хмельницький»;
- «Таємниці великих українців. Іван Мазепа»;
- «Таємниці великих українців. Симон Петлюра».

6. Краєзнавчі години:
- «Герб м. Прилуки»;
- «Прилуцькі полковники»;
- «Заради гідності та свободи» до 7-ї річниці Революції Гідності;
- «Солдати невидимої війни» з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- «Українські традиційні новорічні свята» (3);
- до Дня пам’яті Героїв Крут;
- «Поетична квітка України» до 150-річчя з Дня народження Лесі Українки;
- «Кохання відомих прилучан»;
- «Свято Колодія»;
- зустрічі з нагоди Міжнародного Дня людей з обмеженими фізичними можливостями (Лень О., Шульга О.В., Щербина О.М.);
- «Водойми краю»;
- «Екологія і ми»;
- «Охорона природного навколишнього середовища»;
- «День любові до дерев»;
- «Екологія природи, екологія душі», присвячений Дню європейських парків;
- «Наш дім – Земля», присвячена Всесвітньому дню здоров’я довкілля;
- «Лісові мешканці» до Дня захисту тварин;
- «Зелені шати рідної землі», присвячений Всеукраїнській акції «1 мільярд дерев за три роки»;
- «Зима біля вікна»;
- індивідуальне заняття вихідного дня на тему: «Зимові клопоти тварин»;
- «Зимові чаювання» до Міжнародного дня чаю;
- «Афганістан», до дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав;
- «Ангели свободи», до 7 -ї річниці Героїв Небесної Сотні;
- «Т. Г. Шевченко і Прилуки»;
- «Чорнобиль – світова трагедія ХХ ст.» до Дня пам’яті Чорнобильської трагедії;
- «Праведники світу» до Дня вшанування пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни;
- «Ти пам’ятай, ніколи не забудь» до 77-ї річниці звільнення України від нацистських окупантів у роки Другої світової війни»;
- «Волонтери - люди доброї волі» до Всесвітнього дня волонтера;
- «У вихрі танцю» до 70-ти річчя з дня народження заслуженого артиста України М. Г. Бадрака.

7. Лекції, відео-лекції:
- «Митці нашого краю»;
- «Місто моє кольорове» лекція під відкритим небом;
- он-лайн урок до Дня міста;
- «Бик – тварина і символ» - 3;
- «Синиці нашого краю»;
- «Значення музею в сучасному суспільстві»;
- «Голубі простори краю» - 6;
- «Синиця чубата» - 2;
- «Підготовка тварин до зими»;
- «Лікарські рослини осені»;
- «Тютюнопаляння у козаків»;
- «Спалювання листя – шкода довкіллю» - 14.

 


8. Екскурсії:
Проведено 40 екскурсій із них тематичні:
- «Кордоном Прилуцької фортеці» екскурсія до Дня Українського козацтва пізнавально-роважального характеру з елементами вікторини, кросвордів, інформування про козацькі традиції;
- «Т. Г. Шевченко і Прилуки»;
- «Прилуки – Дідівці»;
- «Рослинні символи» екскурс Центральним парком;
- «Здоровий спосіб життя» тематична екскурсія для школярів;
- «Декоративні породи парку»;
- «Магія дерев»;
- «Стежками рідного краю».

9. Квести, пізнавально-розважальні заходи:
- "Відкрий. Дізнайся. Закохайся!" квест з нагоди Дня міста історичною частиною;
- квест-гра до дня народження;

10. Майстер-класи (МК):
- МК з виготовлення новорічних іграшок (9) та листівок (4);
- МК з художниками П. Драговенком та С. Вербещуком для А. Гуржій (людина з обмеженими можливостями, художниця-початківець);
- МК до 8 Березня (виготовлення вітальної листівки).

11. Проведено акції :
- Міжнародна акція «Ніч у музеї» (показ дефіле українських сорочок із зібрання музею, майстер-класи гончара, пісочна анімація, пригощання, перегляд ч/б світлин з історії міста);
- «Виставкова акція одного дня «Музейне селфі»;
- «Неспішне мистецтво»;
- «Тепла листівка» в партнерстві з Регіональною Дирекцією оператора поштового зв’язку «Укрпошта».
12. Діяльність сторінки в соціальній мережі Фейсбук:
підписників 2069 чол., охоплення 17 400 чол.

Підготовлені інформаційні, рекламні - 383 пости:

- до 370-річчя з часу битви під Берестечком;
- Вірш "Бандуристе, орле сизий" ;
- до дня археолога;
- про Хотинську битву;
- про Колегію Павла Галагана;
- про Володимира Миколайовича Бабака;
- про Якова Андрійовича Марковича;
- про «Декларацію відповідальності людини» Богдана Гаврилишина;
- до 425-річчя з дня народження Петра Могили (1596-1647 рр.);
- до Дня самоврядування;
- Релігійні свята;
- Іконпис із зібрання музею;
- 30-річчя референдуму про незалежність України;
- Свідчення Голодомору 1932-1933 років;
- День народження міста;
- Прилуки в окупації;
- он-лайн виставка новорічної іграшки (5 постів);
- он-лайн виставка художніх робіт з фондового зібрання музею «Зачарує зима, зачарує!» (7 постів);
- календар знаменних дат на 2021 рік;
- День народження І. Скоропадського;
- 110 років з часу знайдення мощей Святителя Іоасафа, єпископа Бєлгородського (Горленка);
- День народження В. Цербе-Несеної;
- День Василя (Василь Маслов);
- «Українські новорічні свята: звичаї, традиції, обряди»: Різдво Христове, Щедрий вечір та старий Новий рік, Хрещення Господнє (серія відео);
- виставка банерної продукції «Прилуки крізь віки»;
- День державного прапора;
- День народження Л.В. Забашти;
- День народження Л. Ревуцького (2 пости);
- Міжнародний день рідної мови;
- Всесвітній день екскурсовода;
- День супротиву окупації АРК;
- День народження Т. Г. Шевченка (5 постів);
- анонсування акції «Країна моїх прав»;
- День поезії (Л. В. Забашта);
- День українського добровольця;
- День народження М. Яковченка;
- День народження В. Могилеввського;
- до 76 річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні «Фронтові листи» (2 пости), «Відео спогади» (3 пости);
- день художника;
- пости на природничу тематику: «День скам’янілостей», «Корисна хвоя», «Місяць січень», «Жаба – бик», «Лісовий кіт та сорока», «Дика природа», «Шпаки прилетіли», «Жайворонок – співець весни», «Квітка дощу», «Всесвітній день води», « День Землі», «Пташині яйця», «Зустріч птахів», «Вівсянка», «Маленький музикант», «День червоної троянди», «День свіжих овочів», «Блискавка і дерева», «Антистрес – чорнобривці», «Рослина – флюгер», «День слонів», «Мухомор – вбивця мух», «Міжнародний день кролика», «Свято Воздвиження», «Прикмети осені», «Рослина хміль», «Солом’яний день», «Всесвітній день свійських тварин», «Прилетіли снігурі», «Осінні прикмети», «Кури на погоду», «Герань допоможе заснути».
- «Крути. Мужність і біль України» до Дня пам’яті Героїв Крут;
- «Голокост – злочин проти людства» до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту;
- до 200 - річчя з дня народження вітчизняного лікаря,доктора медицини, уродженця м. Прилуки - Олексія Миколайовича Орловського (1821- 1856 рр.);
- «Жінки науковці» до Міжнародного дня жінок і дівчаток в науці;
- до 100-річчя з дня народження Героя Радянського Союзу І. Ф. Харлана;
-до 50-ти річчя з дня народження професора, доктора фізико-математичних наук, уродженця м. Прилуки – Г. М.;
- до100- річчя з дня народження заслуженої артистки України М.І Бебешко;
- до 85-річчя з дня народження заслуженого лікаря України, кавалера ордену «Честь і Слава» - Марченка Леоніда Івановича;
- до 75 річчя з дня народження поетеси, члена Спілки письменників України, уродженки м. Прилуки – Олени Василівни;
- до 65 річчя з дня народження кандидата педагогічних наук, поета, прозаїка, драматурга, уродженця м. Прилуки - Олександра Вадимовича Забарного;
- до 80-ти річчя з дня народження доктора філологічних наук, професора кафедри сходознавства Університету «Україна», члена Національної спілки письменників України, уродженця с. Товкачівки Прилуцького району – Григорія Івановича Халімоненка;
- до 80-ти річчя з дня народження заслуженого тренера України - Валерія Івановича Моляра;
- до 90-річчя з дня народження доктора фізико-математичних наук, професора, уродженця м. Прилуки – Евтушика Леоніда Евгеновича;
- до 65 річчя з дня народження кандидата філологічних наук, доцента, українського дипломата – Тетяни Іванівни Іжевської (1956 р. н.);
- інформація щодо проведених заходів.

13. Проведено презентації:

- фільму НТО «Технокадр» "Тиха правда Малої Дівиці" задля підтримки вітчизняного краєзнавства;
- книги О. Забарного «Митець чистого серця». Книга присвячена нашому земляку, українському художнику-графіку, живописцю Член-кореспонденту Національної академії мистецтв України, заслуженому художнику України, лауреату Національної премії України ім. Тараса Шевченка – Олександру Івахненку.

14. Зум: конференції, семінари, круглі столи:

- онлайн навчання щодо надання інформації про перейменування об'єктів топоніміки;
- з розвитку туризму (організатор – Чернігівська РТА, доповідачі – РТА, тур агенції, тур асоціації України);
- «Велком Гід» (організатор Чернігівська РТА, доповідачі – гіди України та президент Національної туристичної організації України Іван Ліптуга);
- семінар «Брендування малих міст – одна із важливих складових розвитку туризму?» (доповідач – Ігор Чава, ТІЦ Дрогобича);
- презентація туристичних маршрутів Чернігівщини (організатор Чернігівська РТА, доповідачі – представники регіональних туристичних осередків);
- анкетування до формування туристичної стратегії м. Чернігова (організатор – Чернігівська РТА, доповідачі – РТА, учасники зустрічі);
- музейній лабораторії, присвяченій ромській культурі в Україні (організатор Міжнародний фонд «Відродження», доповідачі – ментори проекту);
- проект «Музей відкрито на ремонт» з презентації грантових проектів, реалізованих за фінансування УКФ (організатор – команда проекту «Музей відкрито на ремонт», доповідачі – музеї–переможці грантів);
- конференція «Спадщина. Шляхи розвитку» в рамках реалізації проєкту «Віртуальний тур прилуцькою фортецею 17-19 ст»;
- круглий стіл до 10-ти річчя присвоєння імені Г. Галагана Чернігівському обласному художньому музею.

15. Засідання краєзнавчого товариства:

- проведено виїзні засідання краєзнавчого товариства:
• «Стежками Коропщини»;
• «Полтавщина: Миргород, Опішня»;
• «Полтава - місто на Ворсклі»;
• до м. Ніжина, Бобровиці, с. Вороньки Полтавської області.


V. НАУКОВО - МЕТОДИЧНА РОБОТА:

1. Підготовлено календар пам’ятних дат на 2022 рік;
2. «З історії с. Мала Дівиця» - керівнику ансамблю МБК «Горлиця» Лемещенко В. для етнографічної розвідки;
3. «Товариство «Краєзнавець» ім. В. І. Маслова» - осередок краєзнавства Прилуччини» бібліотекарю ЗОШ № 14 Хоружій Л. для написання наукової роботи;
4. «Життя євреїв м. Прилуки в роки Другої Світової війни» Тамозіну В. - операційному директору Об’єднаної єврейської общини України;
5. «Герої АТО Джевага С.О., Деркач С.О» викладачам медичного коледжу у підготовці заходу до Всесвітнього дня волонтерів;
6. «Святкування Масляної на Прилуччині» матеріали для обласного Центру народної творчості;
7. «Характеристика забудови м. Прилуки» - Львівський політехнічний університет для підготовки дипломних робіт;
8. «Славетні прилучани» - Жилкіна Т. І. учитель гімназії № 5;
9. «Постать Білецького-Носенка» - Підгайний О. студент Прилуцького педагогічного коледж;.
10. «Скляні прикраси у зібрання музею» - Марко Пугаченко;
11. «Шкоропад Д. О.» - Ничипоренко Д. студентка Ніжинського педагогічного університету.
12. «Археологячні пам’ятки Прилуччини» - Ходіч М. приватний адвокат.

VI. ЗБИРАЛЬНИЦЬКА РОБОТА:
1. Зібрано у 2021 р. – 467 предметів: 288 – основного фонду, 179 – допоміжного фонду.
2. Записані спогади Гельфата Ц.А., Пінеки О.Г., Осипової С.А., відскановано фото їх батьків, які в період окупації міста Прилуки рятували євреїв від розстрілів нацистами.
3. Зібрані матеріали Миколенко М. М. – учасниці Олімпійських ігор у Токіо (2020) та Позднякова Олесія Олександровича – учасника чемпіонату світу з легкої атлетики.

VIІ. ТУРИСТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ:
Туристичні діяльність музею була спрямована на налагодження комунікацій, формування інформації по маршрутам, розроблення пропозицій, надсилання на турагенції.
1. Взаємодія з Чернігівським ТІЦ:
- проведена аналітика туристичного потенціалу міста;
- сформовано пропозиції по закладах харчування та розміщення;
- сформовано туристичний кошик міста;
- сформовано туристичні маршрути.

2. Сформовано новий туристичний маршрут «Екологічний продукт з душею», який передбачає відвідування ферми АПК ім. Супруненка – огляд виробництва, дегустація продукції, огляд колекції ретро-авто.

3. Налагоджені контакти з еко садибою «Бджолярій» с. Сокиринці.

4. Розміщено туристичні пропозиції (музей, місто, район) на ресурсі OK TOWN.
5. Створено сторінку Priluki travel у соціальній мережі Фейсбук.
6. Згенеровано QR коди на 20 об’єктів історико-культурної спадщини.
7. Розроблено мобільний додаток квест-тур «Прилуки open».
8. Виготовлено та встановлено інформаційні вказівники щодо віртуального туру фортецею та мобільного додатку.

VI. ВИДАВНИЧА РОБОТА:
• виготовлена ювілейна марка міста «Прилуки - 935»;
• лінійка учнівська «Прилуки – моє місто!»;
• у рамках реалізації проєкту «Віртуальний тур прилуцькою фортецею 17-19 ст.» видано:
- буклет з QR кодами про історико-культурні об’єкти «Прилуки закодовані»,
- листівка з QR кодом,
- календарик настільний на 2022 р.

VIІІ. ГОСПОДАРСЬКА РОБОТА:
1. Проведено підготовку до опалювального періоду 2021-2022 рр.:
- проведено заміри опору ізоляції;
- перевірка газоаналізаторів;
- замінено радіатори у фондосховищі музею.
2. Музейна територія підтримувалася у належному стані:
- здійснено обрізування дерев у філії;
- пофарбувано паркан та ганок філії;
- висаджена алея троянд, кущі смородини, бузку та м’яти у філії музею;
- встановлено фасадні решітки для квітів у горщиках на підвіконня музею;
3. З метою збереження історичної пам’яті працівники музею проводили прибирання поховань
- відомих прилучан на території кладовища по вулиці Гімназичній;
- могил родичів О. Кошового на території Квашинського кладовища.
3. Виконано поточний ремонт даху будівлі музею.
4. Виконано поточний ремонт даху будівлі по вул. Садовій.
5. Проведено ремонт вхідних дверей музею.
6. Відбулося зміцнення матеріально-технічної бази музею:
- за кошти БО «10 гривень Прилуки»:
• екран на суму 3493,00 грн.
• пледи на суму 1932,00 грн.
• автономна акустична система – на суму 6372.00 грн.

- за кошти бюджету та спецрахунку:

Прилуцький КМ ім. В.І. Маслова ремонт Поточний ремонт даху будівлі Прилуцького КМ ім. В.І. Малова , вул. Київська, 277 -  199,5 ти. грн. Бюджет територіальної громади м. Прилуки
Прилуцький КМ ім. В.І. Маслова ремонт Поточний ремонт дпокрівлі будинку Шкуратова, вул. Садова, 16 -  41,9 тис. грн. Бюджет територіальної громади м. Прилуки

 

Останні новини

Проєкт "Лютий"
Детальніше
"Золото соломки"
ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ Детальніше
"Історія під відкритим небом"
На музейному майданчику демонструються фільми на істочну тематику, які розвічують імперські, радянські та російські міфи - "Що шукали росіяни у Чернігові", "Вся правда про український Південь", "Наймаштабніше розслідування про схід України". Детальніше
"Ніч у музеї" - 2024
Міжнародна акція «Ніч у музеї» у Прилуцькому краєзнавчому!  18 травня o 19:00 год Прилуцький краєзнавчий музей ім. В. І. Маслова гостинно відкрив свої двері для «нічних відвідувачів».  Музейні поціновувачі мали можливість відвідати виставку авторської ляльки-мотанки Лесі Терещенко з Ніжина  та виставку сорочки «Біле по білому» із зібрання музею.   Родзинкою цьогорічної Ночі став виставковий проект «Літери, якими створений світ» -  мультімедійні офорти з доповненою реальністю, спільна творчість ізраїльських художників Sergey Bunkov та Tenno Pent Sooster та технічним забезпеченням Максима Бунькова за сприяння Gennady Gutgarts - керівника Благодійноі організаціі «Благодійний фонд «Добре серце Київ». Відвідувачі Ночі долучилися до екскурсії експозиційними залами, що переповідала про героїку та жертовність земляків у процесі становлення державності України. Всі бажаючі могли переглинути фільми "Будинок Слово" та "Реальна історія. Розстріляне Відродження".   Детальніше
День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
        Відзначати День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років 8 травня – європейська традиція памʼятання про Другу світову війну, яку українська держава послідовно впроваджує після Революції гідності.       Другий рік поспіль українці проводять цю памʼятну дату в умовах сучасної повномасштабної війни росії проти України, яку називають найбільшою війною в Європі з часів Другої світової.  Детальніше
Всі новини